Н ай-големите банки в Европа декларират една четвърт от печалбите си в данъчни убежища, с предпочитания към Люксембург, Хонконг и Ирландия. Това показва проверка на британската НПО Оксфам (Oxfam).
По този начин финансовите институции могат да избегнат плащането на данъци в страните, където извършват фактическата си дейност.
Проучването „Отваряне на сейфовете“ (Opening the vaults) обхваща 20-те най-големи европейски банки, сред които френските "Париба" (BNP Paribas), BPCE, "Креди агрикол" (Crédit Agricole), Crédit Mutuel-CIC и "Сосиете женерал" (Société Générale), британските Барклис (Barcley's), Standart Chattered, RBS, италианската UniCredit, испанските Santander и BBVA, германските Дойче банк (Deutsche Bank), Commerzbank AG и други.
Голяма част оперират и в България, макар и при далеч по-изгодни данъчни условия от повечето други страни в ЕС.
Обискираха Сосиете Женерал в Париж заради Панамските досиета
Най-богатият банкер в света е обвинен в корупция
Тези компании „декларират 26% от печалбите си, или 25 милиарда евро за 2015“ в данъчни убежища, но в същите се страни се намира само 12% от оборота и 7% от служителите им.
Финансовите институции декларират „общо 628 милиона евро (печалби) в данъчни убежища, в които нямат нито един служител.“
Europe’s 20 biggest banks registering over 1/4 of profits in #taxhavens. Our new report published today: https://t.co/I7mcRL74pO pic.twitter.com/ge3t95r7Wr
— Oxfam International (@Oxfam) March 27, 2017
До какво води укриването на данъци?
Подобни операции лишава данъчните системи на много страни от парите, нужни за справяне с бедността и неравенствата, отчитат от британската организация.
Най-нуждаещите се страни са най-силно засегнати. Цялостното укриване на данъци от страна на мултинационални компании лишава бюджетите им от 90 милиарда евро всяка година, смятат от Оксфам.
„Бедните страни в Европа и по света могат да дадат тези пари за доктори, учители и социални работници“, коментира Манон Обри, съавтор на доклада.
Важна дата за Европа, лидерите подписаха нова Римска декларация
Банковите служители в Люксембург – невъзможно продуктивни
Британската организация обръща специално внимание на данъчните убежища в Европа.
Насочването на печалбите към Люксембург води до факта, че едва 0,5% от служителите на 20-те банки работят там, но изкарват 5,2% от глобалните им печалби.
Средностатистическият банков служител в херцогството с население малко под 600 000 души отговаря за 454 хиляди евро печалба на година. Това го прави третият най-ефективен в света след колегите му в извъневропейските данъчни убежища Кайманите и Кюрасао.
Затвор и глоби за банкери в ЕС
Един изключително важен закон за бизнеса в България
Всичките 42-ма работници на британската „Барклис“ в Люксембург са рекордьори, като всеки от тях изкарва над 13 милиона на година.
„Дойче банк“ има най-големи печалби в Люксембург от всички страни, в които работи – 1,167 млрд. евро. Това е двойно повече от печалбите в Индия (450 млн), където германската банка има 19 пъти повече служители.
Подобна е ситуацията в Република Ирландия, където на всяко евро оборот, 20-те банки имат 76 евро цента печалба.
Това е общият им резултат. Печалбите на пет от тях (RBS, Société Générale, Unicredit, Santander и BBVA) надвишават оборота им в Ирландия.
Друг пример са Кайманите. Девет от банките нямат служители на островите, но имат печалби в размер на 174 милиона евро, от които 134 млн. са на BNP. Страната е изключително благодатна за бизнес, поради нулевото данъчно облагане на печалбите.
Най-голям риск от бедност в Румъния. Къде е България?
Несправедливост или обикновен бизнес
Непропорционалните печалби се дължат на факта, че не отговарят на фактическа дейност в данъчните убежища. Средствата са пренасочени от местата, където банките извършват такава, но ставките са по-високи.
Авторите на изследването обръщат внимание на факта, че тези действия, които повишават бедността и неравенствата, са до голяма степен позволени от европейското и националните законодателства.
Миналата година проблемът с укриването на данъци беше на дневен ред заради аферата „Мосак Фонсека“, която разкри как множество богати хора по света укриват средства в данъчни убежища.
Много бизнесмени и икономисти обаче защитават позицията, че използването на страни с ниски ставки е нормално. Те изтъкват, че голяма част от данъците, особено в развиващия се свят, потъват в корупция и не се използват за обществени нужди.
Проучването на Oxfam е възможно, благодарение на новите европейски правила за финансова прозрачност, които изискват от банките да публикуват информация за печалбите си и плащаните от тях данъци в отделните страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!