Б разилските власти обвиниха в корупция най-богатия банкер в света. Прокуратурата повдигна обвинения срещу 77-годишния Джоузеф Сафра за участие в корупционна схема.
Сафра е смятан за най-богатия банкер в света. Според влиятелните списания "Форчън" и "Форбс" състоянието на Сафра достига
над 18 милиарда долара,
посочват ТАСС и Асошиейтед прес. Сафра е собственик на холдинга "Сафра груп", към който е и бразилската банка Банко Сафра.
Освен милиардера, който притежава и прочутия лондонски небостъргач "Мери Екс" с формата на корнишон, обвинения са повдигнати и срещу петима служители от "Сафра груп".
Najbogatszy #bankier świata z zarzutami za korupcję#wieszwiecej #Safra https://t.co/Hj5eSxqEuV
— TVP Info (@tvp_info) April 1, 2016
Те са заподозрени в подкуп на чиновници с цел укриване на данъци. Според властите общата сума на дадените рушвети възлиза на 4,2 милиона долара, а финансистите са натрупали до момента дългове към държавата почти за 500 милиона, посочва ТАСС.
St Mary Axe #architecture #mary #photography http://t.co/oQ03KEQNBA pic.twitter.com/bDwYnGzF3r
— Photorator (@photorator1) June 25, 2014
"Престъпните намерения на групата са отразени в разнообразните разговори и разменени съобщения, приложени към обвинителния акт", заявяват прокурори. "Сафра груп" определя обвиненията като безпочвени.
Банкерът Сафра е обвинен, че е дал съгласието си за плащането на над 4 милиона долара по формата на подкупи на данъчни одитори, уточнява Асошиейтед прес.
В замяна на тези подкупи, одиторите е трябвало да намалят или анулират глоби, наложени на холдинга му за неплатени данъци,
пояснява агенцията.
Според службата на Федералния прокурор на Бразилия Сафра е бил наясно с плана на изпълнителни директори в холдинга му да платят 4,25 милиона долара под формата на подкупи.
Самият банкер не е бил директно замесен във воденето на преговори за плащането на тези подкупи, но записани разговори показват, че Жоао Инасио Пуга, бивш шеф в Банко Сафра е информирал милиардера за хода на преговорите. Самият Пуга е договорил схемата за плащане на тези подкупи.
Проучване, направено преди две години от УИН/„Галъп интернешънъл, показа, че корупцията се посочва като най-важен проблем, пред който е изправен светът днес от 21% от анкетираните в световен мащаб, особено в Азия (26%), Северна и Южна Америка (19%), Близкия Изток и Северна Африка (15%).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!