Л идерите на 27-те членки на Европейския съюз, с изключение на Великобритания, подписаха нова декларация, 60 години след Римските договори, поставили началото на общността.
Това стана в същата зала (Palazzo dei Conservatori), в която през 1957 г. шест държави сложиха началото на Европейския съюз.
На 25 март 1957 г. лидерите на шест държави - Белгия, Западна Германия (впоследствие Федерална република Германия), Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция - подписват в италианската столица Договор за Европейска икономическа общност (ЕИО) и Договор за Европейска общност за атомна енергия (Евратом). Третият основополагащ документ - Договорът за Европейска общност за въглища и стомана, е подписан преди това на 18 април 1951 г. в Париж.
Римската декларация има за цел да потвърди решимостта на държавите от ЕС да запазят единството си пред общите предизвикателства и да отговорят на очакванията на европейските граждани за сигурен, социален и обединен Съюз.
Единство, за което призова папа Франциск в петък, когато прие европейските лидери във Ватикана.
ВИЖТЕ ПОДПИСВАНЕТО НА ДЕКЛАРАЦИЯТА В ГАЛЕРИЯТА НИ
Документът за първи път прокламира т.нар. "Европа на различни скорости".
Ще има ли нова Желязна завеса и разкол в Европа заради двете скорости
Меркел има идея, която ще разбие Европа
Това означава, че отделните държави в състава на ЕС могат да участват в различни подсъюзи, в зависимост от това до каква степен искат да бъдат интегрирани в съюза.
Това от своя страна породи опасения в източноевропейските държави, сред които и България, че те могат да останат на заден план при вземането на важни решения.
Във времето на редица кризи, свързани с миграцията, икономиката, тероризма, популизма, а и "Брекзит" председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова за лидерство.
"Докажете, че сте днес лидерите на Европа, че можете да се грижите за това велико наследство от героите на европейската интеграция преди 60 години", заяви бившият полски премиер Туск.
И допълни, че ЕС трябва да погледне назад към своите основни принципи, а не да се разсейва от спорните планове.
Италианският министър-председател Паоло Джентилони от своя страна заяви, "След неотдавнашните кризи, трябва да започнем наново. Имаме сили за това“.
Френският президент Франсоа Оланд изрази увереност, че днешното послание от Рим към света е "Ние сме по-силни заедно".
Германският канцлер Ангела Меркел пък приветства днешната среща като "Велик ден за Европа".
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер подписа декларацията с думите: "Изправени сме пред трудни предизвикателства, но те не са сравними с тези, с които са се сблъсквали нашите бащи".
Гърция беше ключова страна по одобрението на документа,
като настоя в него да има клауза за социалните помощи. Полският премиер Беата Шидло се съгласи да подпише в последния момент, въпреки неодобрението си към "Европа на различни скорости".
Междувременно за днес са планирани демонстрациите на близо 30 хил. протестиращи през деня, разделени в про- и анти-Европа настроения.
Римският юбилей протича при извънредни мерки за сигурност.
Особено след терористичния акт в Лондон преди няколко дни. Очакват се и няколко манифестации в Рим. Както против, така и в подкрепа на Обединена Европа. Това създава допълнителен риск за сблъсъци и безредици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!