Т урската армия нанесе изненадващи въздушни удари в Ирак и Сирия. Според Си Ен Ен (CNN) САЩ са били уведомени само час преди началото на операцията.
Решението за нанасянето на ударите изненада Вашингтон и предизвика възмутена реакция.
Ето и първото последствие от референдума в Турция
Берлин: Ердоган се нуждае от враг
Ердоган: Аз съм смъртен, а не диктатор
Реджеп Ердоган, президентът на Турция, заяви в интервю за Ройтерс (Reuters), че е информирал лично Русия и САЩ, както и Масуд Барзани, лидера на Иракски Кюрдистан.
Атаката е била насочена срещу Кюрдската работническа партия, като по турска информация са убити 40 души в Ирак и 30 в Сирия. Според ТАСС обаче част от жертвите са от кюрдските милиции пешмерга, съюзници на САЩ във войната с „Ислямска държава”. Представители на кюрдите определиха ударите като „криминални”.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Марк Тонер изрази безпокойство във връзка с нанесените от турската армия удари. Той подчерта, че те са били направени „без подходяща координация” с Вашингтон.
В районите на ударите е имало и руски, и американски войници, но няма пострадали сред тях.
Според Фокс (FOX) високопоставени руски представители са се свързвали с колеги от САЩ, за да се опитат да накарат Ердоган да спре атаката, но това искане е било игнорирано от турската страна.
Президентът на Турция обяви, че военните операции ще продължат, докато не бъде „унищожен последният терорист”.
The reality..#turkey pic.twitter.com/5UQq5qDuwn
— Têkoşîn (@Tekosin87) April 25, 2017
Междувременно Ердоган заяви, че ще преразгледа позицията си за присъединяването си към Европейския съюз, ако се запазят сегашните враждебни настроения в някои държави-членки на общността.
„Ако те не действат честно, ние трябва да търсим изход. Защо трябва да чакаме още? Това са 54 години. Великобритания попита хората и те гласуваха за „Брекзит”, каза Ердоган пред Ройтерс.
Той добави, че е готов да постави въпроса за присъединяването на страната към ЕС на референдум.
„Нужна ви е страна като Турция, страна, която символизира различна вяра, това би ви направило много силни. Страните-членки на ЕС изглежда не го осъзнават. За тях е много трудно да приемат мюсюлманска държава каквато е Турция”, посочи Ердоган.
В същото време Парламентарната асамблея на Съвета на Европа гласува да постави Турция под мониторинг за спазването на човешките права. Тази процедура се прилага стандартно за всички кандидат-членки на ЕС, но за първи път се започва отново, след като вече е приключила. Мониторингът за спазването на човешките права в Турция завърши през 2004 г.
Council of Europe votes to place #Turkey under human rights monitoring https://t.co/Uih52uGCJM pic.twitter.com/3Yvv3FkbtJ
— dwnews (@dwnews) April 26, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!