Т урският президент Реджеп Ердоган може да се върне на поста председател на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на следващия й конгрес, който най-вероятно ще се състои на 20-21 май.
Възможността президентът да се върне начело на партията се появи, след като на референдума от 16 април в страната мнозинството от избирателите подкрепиха предложенията за изменения в конституцията, които дават повече изпълнителна власт на президента. В рамките им Турция се превръща в президентска република, което отменя условието за аполитичност на държавния глава.
В идните дни Висшият изборен съвет на Турция ще обяви официалните резултати
от гласуването и ПСР може да започне подготовката за провеждането на конгреса.
Как гласуваха турците в чужбина
Вижте и как реагира Европа на референдума
51,41 на сто от избирателите гласуваха с "да" на допитването, което предвижда реформа, въвеждаща президентска система на управление, а 48,6 на сто против. Според единия лагер промените са важни, за да се осигури стабилност в ръководството на държавата. Противниците на конституционните промени пък заявяват, че те ще доведат до засилване на авторитаризма в страната. Конституционната промяна би позволила теоретично на Ердоган да остане на власт най-малко до 2029 г. За да влязат в сила предлаганите промени в законодателството, положителен вот на референдума трябва да са дали 50% плюс 1 от гласувалите. Право на глас имат над 58,3 млн. турски граждани. В цифри около 1,3 милиона повече са гласували "за".
Поправката за възможност на президента да бъде част от партия, както и 15 други поправки от конституцията влизат в сила веднага след референдума. Останалите ще важат не по-рано от следващите президентски избори през 2019 г.
По-рано премиерът и настоящ лидер на ПСР Бинали Йълдъръм заяви, че след излизането на официалните резултати от допитването партията ще отправи официална покана до своя съосновател Ердоган да се върне обратно в нейните редици.
Тогава обаче не стана ясно дали става въпрос само за възстановяване на членството или даването му на по-висш пост в йерархията.
Турският президент е един от основателите на ПСР през 2001 г.
Тя обединява в себе си представители на бизнеса, дясноцентристи и ислямистки консерватори и бързо се превръща в първата в историята на Турция, която печели три поредни парламентарни вота – през 2002 г., 2007 г. и 2011 г.
Ердоган напуска ПСР през 2014 г., преди да встъпи в длъжност като президент.
Три от гласуваните общо 18 промени ще влязат в сила незабавно, а останалите 15 след провеждането на президентски и парламентарни избори през ноември 2019 г.
До месец ще бъде преструктуриран Висшият съвет на съдиите и прокурорите. Шестима от бъдещите 13 членове на висшия съдебен орган ще бъдат посочвани директно от президента Ердоган. Веднага в сила влиза и поправката, с която се премахват военните съдилища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!