Т урският президент Реджеп Ердоган отхвърли обвиненията, че е диктатор. Той направи това в интервю за CNN след проведения референдум в неделя 16 април, за разширяване на правомощията му. Гласовете "за" са с около 1,4 на сто повече от тези против.
За разлика от резервираното отношение на европейските лидери, Тръмп и Путин го поздравиха.
По думите му допитването не е било организирано лично заради него, за да се облагодетелства той.
"Аз съм смъртен и мога да умра във всеки момент", заяви той.
Възможно ли е да има специална система за смъртен човек, който може да умре по всяко време, попита Ердоган, в чиито ръце е властта от 15 години.
Държавният глава счита, че страната се е доказала като демокрация с даденото право на хората да определят промени като тази, за която последно гласуваха.
Ако имахме диктатура, това нямаше да се случи, обяви той.
За разлика от европейските лидери, които се отнесоха резервирано към референдума в Турция,
американският президент Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с Реджеп Ердоган и го поздрави за победата, предава CNN.
Как гласуваха турците в чужбина
Ердоган обяви референдума за исторически и поиска нов
Вижте и как реагира Европа на референдума
Турският лидер обясни, че иска среща с Тръмп. Малко след това стана ясно, че такава среща ще има през май.
„Ще определим дата за среща на двамата президенти през май, преди срещата на върха на НАТО, както беше потвърдено преди това от лидерите“, каза Чавушоглу в Анкара.
На въпрос дали Вашингтон и Анкара могат да работят заедно Ердоган отговори: „Начинът, по който президентът Тръмп подхожда към тези въпроси, ни радва. САЩ и Турция като съюзници… ние можем да разрешим важни проблеми. Нямаме никакви трудности в тази област“.
Говорителят на руския президент потвърди, че Владимир Путин е изпратил поздравления
на турския си колега Реджеп Ердоган, предаде ТАСС.
Проведен е бил телефонен разговор, по време на който Ердоган и Путин са обсъдили ситуацията в Сирия и са се съгласили, че "трябва да се укрепви примирието в тази страна", да не се спират преговорните процеси между властите в Дамаск и опозицията, водени в Астана и в Женева, според пресслужбата на Кремъл.
Референдумът не отговаря на правилата, Ердоган се ядоса
51,41 на сто от избирателите гласуваха с "да" на допитването, което предвижда реформа, въвеждаща президентска система на управление, а 48,6 на сто против. Според единия лагер промените са важни, за да се осигури стабилност в ръководството на държавата. Противниците на конституционните промени пък заявяват, че те ще доведат до засилване на авторитаризма в страната. Конституционната промяна би позволила теоретично на Ердоган да остане на власт най-малко до 2029 г. За да влязат в сила предлаганите промени в законодателството, положителен вот на референдума трябва да са дали 50% плюс 1 от гласувалите. Вчера право на глас имаха над 58,3 млн. турски граждани. В цифри около 1,3 милиона повече са гласували "за". Избирателната активност е била 86 процента. Oбщият брой на имащите право на глас е 58 366 647 души. Окончателни данни ще има след дни.
Продължават и протестите в Турция. Хиляди излязоха по улиците на големите градове в страната, за да изразят недоволство от резултатите на спорното допитване.
Освен в столицата Анкара, протестни акции имаше в Истанбул, Измир и други градове в страната.
Протестиращите се обявяват срещу решението на Висшата избирателна комисия да определи за валидни подадени бюлетини, на които не са били поставени необходимите печати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!