„Ердоган се нуждае от враг за кампанията си – унижената Турция и надменния Запад“, коментира германският външен министър Зигмар Габриел в интервю за „Шпигел“ (Der Spiegel).
„Това, което беше казано през последните няколко седмици, е толкова нелепо и абсурдно, че е трудно да продължим да се вслушаме. Ние не трябва да отговаряме на тези провокации”, предупреди той.
Меркел: Няма да се състезавам с Ердоган
Турция блокира работата на партньори в НАТО
Германия и Турция в дипломатическа война
Подобна позиция изказа и германският министър на правосъдието Томас де Мезиер, който заяви, че Турция иска да играе „ролята на жертва”, за да предизвика солидарност и одобрение за референдума за президентска република на 16 април.
Зигмар Габриел защити забраната на турски агитационни мероприятия в Германия, но посочи, че всяка държава заслужава уважение и въпреки критиките, има граници, които не трябва да се прекрачват.
Според него Европейският съюз е направил фундаментални грешки в политиката си спрямо Турция.
Например, когато Реджеп Ердоган се опита да принуди турските военни да излязат извън политиката на страната, позовавайки се на европейските правила, ЕС не отвори главите за преговори за правосъдието и основните права.
„Г-жа Меркел, както и консерваторите в Австрия и Франция, предотвратиха това тогава”, посочи Габриел.
Подобни действия накараха турците да се чувстват като втора класа европейци, смята германският външен министър.
Той подчерта, че Германия „винаги може да предприеме всички необходими мерки, ако Анкара не се съобрази с германската правна система”.
Директорът на германското разузнаване Бруно Кал пък коментира, че Берлин се съмнява ислямският проповедник Фетхуллах Гюлен да стои зад опита за преврат в Турция на 15 юли миналата година.
„Турският президент Реджеп Ердоган се опита на различни нива да ни убеди, че мозъкът на събитията от миналото лято е Гюлен, но не успя”, каза той в интервю за „Шпигел”.
Според Кал движението на Гюлен е „гражданско сдружение за религиозно и светско образование” и няма общо с тероризма.
В последните няколко дни редица германски политици се дистанцираха от присъединяването на Турция към ЕС и посочиха, че въпросът не стои на дневен ред и ще бъде отложен за неопределено време, ако Ердоган получи еднолична власт след референдума.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!