Д евет месеца след драматичния референдум, Великобритания най-после отправя искане за официални преговори за излизане от Европейския съюз. През това време се промениха много неща.
При гласуването през юни сплотеността на Запада изглеждаше застрашена; Великобритания изглеждаше обречена на политическа нестабилност; а икономиката изглеждаше заплашена от сътресение като това с „Леман Брадърс“. За разлика от тогава, днес Великобритания е толкова развълнувана, че все едно чете приложенията за телекомуникациите към договора за Световната търговска организация.
Спадането на интереса не бива да се бърка с трайното избягване на опасността от популизма.
Лондон не позволява на Шотландия да се върне в ЕС
Мей получи „празен чек“ да изведе Великобритания от Европа
Секретни документи: Лондон в безизходица с Брекзит
Съединените щати са ръководени от ексцентричен „каудильо“ (бел.ред. авторитарен лидер), който навярно е повече популист в стила си, отколкото в последиците от действията си, но Великобритания преживява обратното явление. Безизразната министър-председателка Тереза Мей е сериозна, методична, предпазлива и без въображение: тя е противоположността на Тръмп.
Обаче мандатът от референдума, втвърден от рутинно буквалния начин, по който го тълкува тя, е
популизъм в концентрирана форма.
BREAKING : There’s No Turning Back! BREXIT Has Begun! https://t.co/KTUw0TDXhF pic.twitter.com/TJWo48aall
— Gold Reports (@Goldreports24) March 29, 2017
Великобритания ще си върне контрола върху своите граници с цел вероятно да наложи ограничения на чужденците. Тя до голяма степен ще отхвърли властта на Съда на ЕС, въпреки че известна форма на уреждане на презгранични спорове е неизбежна характеристика на един взаимозависим свят. Навярно ще напусне единния европейски пазар, който е един от най-задълбочените и най-успешни експерименти в глобализацията.
Ако шоковият фактор е отслабнал след референдума от миналото лято, това отчасти е така, защото
Мей замаскира радикалната посока на Великобритания със своя приспивен стил.
Брак по сметка на Лондон с ЕС, но по любов със САЩ
Депутатите гласуваха - задейства се Брекзит
Лондон уплашен „половин Румъния и България” да не дойдат
Когато Германия отправя сигнали за твърд подход в предстоящите преговори за Брекзит или когато евродепутати обвиняват лагера на привържениците на Брекзит в лъжа, Мей или нейните приближени не отвръщат с възмущение. Мишел Барние, който отговаря за преговорите на Европейския съюз за Брекзит, неотдавна стигна дотам, че заплаши Великобритания с разстройване на въздушното движение, хаос на пристанищата и временно спиране на доставките на ядрени материали. Кабинетът на министър-председателката почти не реагира.
В кампанията миналата година поддръжниците на Брекзит обещаха, че ще бъдат спестени милиони от вноските в бюджета на ЕС. ЕС обърна това условие, като неотдавна поиска Великобритания да се съгласи да плати сериозна „сметка за напускане“, преди да започнат други преговори. Сметката може да отразява бюджетните планове на ЕС, с които Великобритания се е ангажирала преди това, плюс обещанията за пенсиите на чиновниците в ЕС; сумата остава неизвестна, но най-често посочваната приблизителна оценка е около 60 млрд. долара – почти колкото Великобритания харчи годишно за отбрана. Дори тази извънредно висока цена не смущава министър-председателката, която спокойно върви към задействане на член 50 тази седмица.
Напускането на Европейския съюз след повече от четири десетилетия включва мъчителни пазарлъци.
Но вместо да се заеме с тях, правителството на Мей дрънка успокоителни глупости. Как ще функционира британската икономика без милиони работници от ЕС? Mинистърът за Брекзита Дейвид Дейвис обясни тази седмица, че „от време на време ще имаме нужда от повече, от време на време ще имаме нужда от по-малко мигранти“, и добави, че „имате индустрия, зависима от мигрантите. Имате структури за обществено подпомагане, Националната здравна служба, трябва да гарантирате, че те ще продължат да работят“. Но ако Великобритания наистина иска да остане отворена, защо да се принесе в жертва членството в единния пазар на олтара на граничния контрол?
Същото объркване важи за задълбочените въпроси, засягащи вътрешната сплотеност на Великобритания. Правителството на Мей едновременно обещава непреклонно твърда граница с Европа и приятелски мека граница между Северна Ирландия и Република Ирландия; това е малко като да оградиш със стена Мексико и същевременно да изградиш удобни тунели между Сиудад Хуарес и Ел Пасо.
When #brexit is really happening: #Article50 pic.twitter.com/ok6fb34gP9
— TrivWorks (@TrivWorks) March 29, 2017
Междувременно
Мей възпира шумните искания на Шотландия за нов референдум за независимост.
Но шотландците, които гласуваха за оставане в Европейския съюз, няма да се примирят с Брекзита, ако не им бъде позволено да се произнесат дали той важи за тях.
Тактиката на Мей да говори уклончиво е подпомогната от няколко щастливи събития. Изненадващото възстановяване на световната икономика прикрива икономическата цена за Брекзита; за момента британската промишленост се облагодетелства от сриването на валутния курс след референдума, но още не е платила цената за загубата на достъпа до единния пазар.
Happy #Brexit Day.. pic.twitter.com/P3nt3ymdMj
— S. Wintschnig (@SWintschnig) March 29, 2017
Избирането на президента Тръмп дава по-голям повод за тревога на геостратезите: ако сплотеността на Запада наистина се разпада, главният виновник е във Вашингтон. Освен това Мей е в изключителната позиция да няма единен вътрешен противник. Лейбъристката партия е под ръководството на засрамения неомарксист Джереми Корбин.
Но със започването на преговорите за Брекзит тази седмица Мей ще се сблъска с по-трудни времена.
Пазарлъците, които може да бъдат изтласкани настрана с аргумента, че са въпрос на бъдещи преговори, ще попаднат по-ясно в центъра на вниманието. Глупавото перчене на привържениците на Брекзита, които увериха избирателите, че преговорите с другите 27 страни ще бъдат обикновено предизвикателство, ще бъде изложено неумолимо на показ.
"We already miss you." President of European Council says goodbye to Britain as the UK triggers Article 50 https://t.co/UqRKPmgFjD #brexit pic.twitter.com/FcyPDSsc17
— CNN International (@cnni) March 29, 2017
Британските компании, които през последните девет месеца прилагат поети по-рано инвестиционни ангажименти, ще замразят плановете за ново разрастване. Наближава моментът на истината за британския популизъм.
Още за Брекзит:
Британци искат БГ паспорти след Брекзит
Брекзит - как ще се отрази на България и българите
След Брекзит: Предлагат създаване на европейска свръхдържава
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!