Г раждани на Великобритания не искат да се откажат от възможността да живеят и работят в ЕС и правят всичко възможно да получат гражданство на друга членка на общността, включително и от България, съобщава агенция Блумбърг (Bloomberg).
Много посолства в Лондон, анкетирани от Блумбърг, регистрират увеличаване на молбите за получаване на паспорт от страни членки на ЕС. Промяната е регистрирана веднага, след като станаха известни резултатите от Брекзит - 52 на сто от поданиците на кралицата гласуваха за излизане от ЕС, а 48 на сто - за оставане.
Швейцария официално се отказа от членство в ЕС
След Брекзит: Предлагат създаване на европейска свръхдържава
Британците масово питат в "Гугъл": Какво е ЕС?
Ангела Меркел: ЕС е достатъчно силен, за да се справи с Брекзит
Посолството на България съобщава за 30 молби от британци за получаване на гражданство.
"По правило, не получаваме такива молби от британски граждани, тази тенденция започна след референдума”, каза пред "Блумбърг" вторият секретар на българското представителство Цветин Спасов.
Аташе на австрийското посолство казва, че в първите дни след референдума броят на телефонните обаждания и електронните писма за искане на гражданство е бил над 100 на ден. Броят на молбите за получаване на австрийско гражданство или на лична карта от Австрия през юли почти се е удвоил в сравнение с аналогичния период на миналата година.
В шведското посолство молбите за гражданство са нараснали седем пъти, като в седмицата на референдума се стигнало до 150 на ден.
В посолството на Полша обикновено постъпват средно по 100 молби за гражданство годишно, но само за първата половина на 2016 година са били получени 116 молби. След референдума посолството е получило към 600 молби за гражданство.
Консулският отдел на посолството на Холандия е получил 10 пъти повече молби през първия месец след допитването.
Представителството на Ирландия е отчита ръст от 17% на молбите за гражданство.
Повишение на молбите има в консулствата на Финландия, Германия, Португалия, Чехия, Хърватия, Гърция, Словения, Словакия и Латвия.
Посочва се, че британци са подали „значителен” брой молби в посолствата на Унгария, Естония и Литва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!