Отделянето на Великобритания ще е дълъг процес, категорични са анализаторите след вчерашния референдум на Острова, на който мнозинството гласува за излизане от ЕС. Великобритания и ЕС трябва да се договорят за напускането, да определят взаимоотношенията си и да подпишат споразумения.
Как ще се отрази това на България и на българите
Ако очакваме тежки негативи и сътресения за България, ми се струва, че подобно нещо не може да се случи, коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Отвореността на британската икономика към Европа и България ще остане, в крайна сметка този вот е за напускане на един политически съюз, а не за късане на икономически връзки, каза Ганев. Чисто икономически не мисля, че взаимоотношенията ще се променят кардинално, промяната е на политическия небосклон, добави той.
Ганев изрази очакване пазарите, които силно се повлияха тази сутрин от решението на Великобритания, да се успокоят още до края на деня.
Трудно е да се прогнозира движението на валутните и петролните пазари,
но моите очаквания са дори в рамките на деня да настъпи успокоение, каза той.
Ганев се въздържа от съвети за потребителското поведение на валутните пазари и онлайн търговията. Когато хората разполагат само с пари за потребление, а не с големи заделени средства, не е хубаво да играят на валутни пазари, каза той.
Банкерът Левон Хампарцумян коментира тази сутрин, че „тези дни ще е много изгодно да се пазарува от британски сайтове".
Ирландската нискобюджетна авиокомпания Ryanair обяви продажба на 1 млн. билета на цена от 9.99 лири.
От тези цени потребителите ще могат да се възползват само 24 часа, а на снимката за кампанията са трима политици, свързвани с кампанията за напускане на ЕС - бившият кмет на Лондон Борис Джонсън, националистът Найджъл Фараж и Майкъл Гоув, министър на правосъдието.
На тази цена могат да се купят и билети от и за София за определени дати.
24 hour seat sale! 1 million seats to Europe from £9.99 https://t.co/HjDg6312d3 pic.twitter.com/J37JpYTsgZ
— Ryanair (@Ryanair) 23 юни 2016 г.
България става изгодна дестинация за британските туристи,
коментира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Пикът за туризма у нас ще е в периода 2017 - 2019 г., смята експертът.
Последствията от допитването ще доведат до намаляване на покупателната способност на гражданите на Великобритания. Англичаните ще обеднеят, няма да имат достатъчно пари за пътуване, но това не се отнася за нискобюджетните дестинации като България, смята Драганов.
Винаги, когато икономиката на Великобритания е била във възход, нейните граждани са предпочитали престижните туристически дестинации, а когато са в криза - търсят нискобюджетните, показват наблюденията на Драганов.
Туристическият бизнес в България очаква в периода 2017 -2019 г. страната да е търсена и предпочитана от британските граждани, за които ще е непосилно да почиват в Швейцария, Франция, Германия и Испания и други европейски страни.
Всички търговци, включително и тези в туризма - хотелиери, които са подписали договори в английски лири, и не са получили предплащания по тях, за да ги вложат в подготовка за сезона, а ги държат в наличност, в момента са с 9% загуба заради обезценката на лирата, коментира Драганов.
Българските студенти във Великобритания запазват правата си за обучение
Българските студенти, които учат сега в университети във Великобритания, трябва да бъдат спокойни, че за тях ще има заварено положение и тези, които получават заеми, ще си ги получават и през следващите години, коментира Ели Тончева - управител на консултантска агенция за образование в чужбина.
След излизането на Великобритания от ЕС ще има нови условия, за които сега все още няма никаква яснота.
Фактическото излизане на Великобритания ще трябва да мине през няколко продължителни бюрократични процедури, така че най-рано то се очаква да стане след две или три години, предположи Тончева. Тя заяви, че "дотогава статуквото се запазва - таксите за обучение на студентите, които вече са в университетите, и на тези, които започват образованието си през тази година във Великобритания, ще се запазят".
Според статистика за 2015 г. около 6 250 са българските студенти във Великобритания, като те учат във формите на висшето образование - магистри и бакалаври, но има и други българи в колежи и в средни училища. Ели Тончева обобщи, че затова се предполага, че към 7000 са българските ученици и студенти, които учат сега във Великобритания.
По думите й до днес Великобритания продължава да бъде най-желаната учебна дестинация за българските млади хора. Това е така заради грантовите схеми, които покриват голяма част от таксите. Стандартно таксата за висше образование за университетите в Англия и Северна Ирландия е 9000 паунда, в Шотландия таксата е 1820 паунда, но тя се опрощава от шотландското правителство за български студенти и за студенти от ЕС, които успешно се справят с образованието си в университета. Правителството на Уелс също дава грант, който покрива две трети от таксата за обучение, а за останалата сума може да се ползва студентски заем.
През последните няколко години тенденцията е българските студенти да избират да учат във Великобритания специалности, свързани с бизнес, маркетинг, счетоводство, банково дело, се измества от друга тенденция - за предпочитане на инженерни специалности и на специалности, свързани с компютри и с дизайн на компютърни игри, заяви Ели Тончева.
По думите й предпочитани също от нашите студенти са и специалности, свързани с артистични таланти, с медии и комуникации, с архитектура.
На този етап българските граждани ще пътуват и работят свободно във Великобритания, както досега.
Това заяви Ема Хопкинс - посланикът на Великобритания у нас. Тя се срещна с външния министър Даниел Митов.
Хопкинс каза още, че предстои дълъг преговорен процес и страната ѝ ще подходи внимателно към предоговарянето на условията и изпълнението на параметрите в интерес както на Великобритания, така и на ЕС.
Що се отнася до отношенията между България и Великобритания, дипломатите уверяват, че ще се запазят традиционно добрите приятелски връзки и двете страни ще продължат да развиват сътрудничеството си в сфери от взаимен интерес като икономика и бизнес, борба с престъпността, охрана на границите, сигурност и вътрешен ред, туризъм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!