Т урция приветства ракетните удари на САЩ по сирийска военновъздушна база.
Президентът Реджеп Ердоган смята американското нападение за "положителна, но недостатъчна стъпка". Часове преди ударите Ердоган заяви, че страната му би се включила в американска операция в Сирия.
Като "положителна и значителна" определи американската операция турският вицепремиер Нуман Куртулмуш.
САЩ удариха Сирия, Русия скочи
Какво стана след удара на САЩ по Сирия
УДАРИТЕ ОТ АМЕЛИКАНСКИТЕ САМОЛЕТОНОСАЧИ В СНИМКИ
Турският вицепремиер посочи пред турската телевизия Фокс ТВ, че ракетните удари на САЩ в Сирия може да окажат положително влияние на мирния процес за Сирия.
Надявам се, че операцията на САЩ ще послужи за постигането на мир. Засега се вижда, че тази операция има ограничени мащаби, каза още турският вицепремиер.
Часове преди американските удари
турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова президента на САЩ Доналд Тръмп да подкрепи с дела думите си по адрес на Сирия.
"Много благодаря, но не се ограничавайте само с думи", каза Ердоган пред турския тв "Канал 7". Той обяви, че Турция е готова да се включи в коалиция със САЩ за военни действия срещу режима в Сирия.
Турският президент каза още, че е разговарял с руския държавен глава Владимир Путин, който продължил да не приема твърденията, че сирийското правителство е отговорно за химическата атака в Идлиб. Ердоган добави, че Турция съжалява за тази руска позиция.
Кой е виновен за последното зверство в Сирия, потресло света
По-рано турският външен министър Мевлют Чавушоглу
остро критикува подкрепата на Русия за сирийския президент Башар Асад
Това, че Русия подкрепя този режим, е изключително лошо нещо, заяви Чавушоглу в интервю за турския телевизионен канал НТВ, като добави, че никой не може да "подкрепя това престъпление срещу човечеството".
Изявленията на Чавушоглу са най-критичните, отправяни от Анкара към Москва, след затопляне на дипломатическите отношения през последните месеци след сериозна криза между двете страни, предизвикана от свалянето на руски бомбардировач от турските военновъздушни сили през 2015 г. в района на сирийско-турската граница.
Въпреки затоплянето на двустранните отношения в последно време, Анкара и Москва са на противоположни позиции по проблема за Сирия, отбелязва АФП. Турция подкрепя сирийската опозиция, която иска сваляне от власт на Асад, а Русия подкрепя сирийския режим.
Ако тези нападения продължават, Астана ще загуби целия си смисъл. Може ли да има преговори там, когато се използват химически оръжия, каза Чавушоглу, имайки предвид сирийските мирни преговори, които се водят в столицата на Казахстан Астана.
Предполагаемата химическа атака в Сирия във вторник бе извършена в град Хан Шейхун, в провинция Идлиб, който е под контрола на бунтовници. Турция и други страни, сред които САЩ, Франция и Великобритания, обвиниха сирийския режим, че неговите военновъздушни сили са използвали химическо оръжие при нападението. Дамаск и Русия отрекоха. Според тях отровен газ е изтекъл от поразен при атаката оръжеен склад на бунтовниците. При нападението загинаха най-малко 86 души, включително 30 деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!