1080

А мерикански ракети удариха военновъздушна база на правителствените сили край сирийския град Хомс в отговор на ужасяващата химическа атака от вторник в малко градче в Северозападна Сирия, убила мъчително близо 100 души, сред които деца, предаде Ен Би Си.

САЩ са изстреляли 59 ракети "Томахоук" (Tomahawk) по сирийската военновъздушна база "Шейрат", за която се твърди, че са излетели самолетите с отровното вещество, поразило местното население в Хан Шейхун. Изстрелването е извършено от два американски самолетоносача в Средиземно море около 3-4 часа българско време. 

Последваха и ответни мерки от страна на Русия, която подкрепя режима на Башар Асад. 

Вижте в ГАЛЕРИЯТА УДАРИТЕ ОТ САМОЛЕТОНОСАЧИТЕ

Сирийската агенция САНА съобщи, че при американския удар са загинали девет души, сред които четири деца. Те са били жители на села в околността на базата. По-рано стана ясно, че сред жертвите има и шестима военни. 

Тези ракети са били насочени срещу самолети, укрития за самолети, зони с петролни и логистични складове, бункери за муниции, системи за противовъздушна отбрана и радари, съобщават от Пентагона. Основната писта не е пострадала, нито там, където се предполага, че се държи заринът. С това вещество Вашингтон обяви, че е извършено зверството във вторник. 

Базата е известна като място за складиране на химически оръжия преди 2013 година и унищожаването на сирийския химически арсенал, каза капитан Джеф Дейвис, говорител на Пентагона. 

Източник: ЕПА/БГНЕС

Американските въздушни удари представляват агресивен акт срещу страна-член на ООН. Това смятат руските власти, които заплашват да прекратят военно сътрудничество със САЩ, предаде Си Ен ЕН.

Руският президент Владимир Путин смята атаката на САЩ по обекти в Сирия за агресия срещу суверенна държава, съобщи неговият говорител Дмитрий Песков и допълни, че според руския президент

ударът е опит за отвличане на вниманието от многобройните жертви сред мирното население в хода на операциите в Ирак.

„Ако има военни действия, цялата отговорност ще легне на раменете на тези, които са инициирали такова трагично и съмнително предприятие”,

заяви руският посланик Владимир Сафронков след заседанието при закрити врата на СС на ООН снощи. 

Турция приветства ударите на САЩ в Сирия

Какво стана след удара на САЩ по Сирия

САЩ обаче твърдят, че са уведомили Русия по специална комуникационна линия, създадена от американски и руски военни след есента на 2015 г., за да се елиминират инциденти във въздуха между техните самолети в сирийското небе. 

Руското външно министерство съобщи, че суспендира сделката с САЩ за предотвратяване на сблъсъци във въздушното пространство на Сирия в отговор на американския удар по сирийска военновъздушна база.

Русия има няколко дузини бойни самолети и противовъздушни батареи в базата си в Сирия, отбелязва Асошиейтед прес.

В специално изявление на руското външно министерство се призовава Съвета за сигурност на ООН да се събере на извънредно заседание за обсъждане на ситуацията след американския удар по сирийската авиобаза в провинция Хомс, предаде ТАСС. В руското министерство подчертаха, че военната акция на САЩ в Сирия е опит да се отвлече вниманието от положението в иракския град Мосул.

След нанесения наказателен ракетен удар на САЩ

обединената опозиция на президента Башар Асад приветства действията на САЩ и поиска ударите да продължат.

Губернаторът на сирийската провинция Хомс, който определи ударите като "агресия" обяви, че летището се е използвало за борба с групировката "Ислямска държава". 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова всички цивилизовани нации да се обединят, за да спрат кръвопролитието в Сирия.

„Днес призовавам всички цивилизовани нации да се присъединят към нас

в стремежа да се приключи с клането и кръвопролитието в Сирия”, заяви американският лидер пред журналисти в резиденцията „Мар а Лаго” в щата Флорида.

Ето и цялата му реч: 

"Скъпи сънародници, 

Във вторник сирийският диктатор Башар ал Асад извърши ужасно нападение с химическо оръжие срещу невинни цивилни.

Като използва смъртоносен невротоксин, Асад отне живота на беззащитни мъже, жени и деца. Много от тях умряха бавно и мъчително. Дори и милите бебета бяха жестоко убити при тази наистина варварска атака. Никое дете на Бога не трябва да изпитва такъв ужас.

Тази вечер заповядах целенасочен военен удар по военновъздушната база в Сирия, от която започна химическата атака. От жизненоважен интерес на националната сигурност на САЩ е да се предотврати и възпре разпространението и използването на смъртоносни химически оръжия.

Не може да има никакво съмнение, че Сирия е използвала забранени химически оръжия, че е нарушила задълженията си по Конвенцията за химическите оръжия, и игнорира предупрежденията на Съвета за сигурност на ООН.

В продължение на години, всички предишни опити за промяна на поведението на Асад се проваляха и то се проваляха наистина драматично. Като следствие бежанската криза продължава да се влошава, и региона продължава да бъде дестабилизиран, заплашвайки САЩ и нашите съюзници.

Тази вечер призовавам всички цивилизовани народи да се присъединят към нас, за да се опитаме да спрем убийствата и кръвопролитията в Сирия, както и да сложим край на тероризма от всички видове и разновидности.

Молим Бог да ни вдъхновява, когато се изправяме пред предизвикателствата на нашия неспокоен свят. Молим се за живота на ранените и за душите на тези, които загинаха. И се надяваме, че колкото дълго Америка остава синоним на справедливост, мирът и хармонията в крайна сметка ще надделеят.

Лека нощ. И Бог да благослови Америка и целия свят. Благодаря ви. ", завърши Доналд Тръмп. 

Ето как изглежда базата: 

Пентагонът твърди, че руските военни са били информирани 

за ракетните удари по летището в Сирия, предаде ТАСС. В същото време Си Ен Ен съобщи, че за нареждането на Тръмп за удара са били информирани редица страни, но Русия не е била сред тях.

Отбелязва се и бързата реакция на Тръмп  - само 48 часа след химическата атака. Не се знае и дали се е допитал до Конгреса. 

Късно в четвъртък бе съобщено, че Доналд Тръмп обмисля свалянето на сирийския президент Башар Асад от власт. Това обяви държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън. 

Според Си Ен Ен, Тръмп дори говорил със сенатори за военна операция в Сирия.

Повод за рязката позиция е смъртта на десетки сирийци след отравяне с химическо оръжие в провинция Идлиб.

Кой е виновен за последното зверство в Сирия, потресло света

Светът се трогна от историята на загиналите 19 души от една фамилия. Западът обвини за газовата атака сирийското правителство.

Кадри от ужасяващата атака: 

Русия твърди, че при бомбардировка е бил поразен оръжеен склад на бунтовниците, където е имало химическо оръжие.

Коментари 1080
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1080 коментара
 
- Докторе, искам да отслабна. Кажете какво да правя. - Яжте всеки ден по една филия хляб, една ябълка и чай без захар. - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

България Преди 1 час

Темата стана актуална, след като около Коледа стотици домакинства бяха на тъмно и студено

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

България Преди 1 час

На заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси ще бъдат приети правила за трите избора

,

През 2024 г. повече от 1,4 млрд. души са пътували в чужбина - ето къде

Любопитно Преди 1 час

Това е 99% от броя на хората, които са направили същото през 2019 г.

<p>5.02: Русия първа признава независимостта на България</p>

5 февруари: Русия първа признава независимостта на България

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво още се е случило на този ден в историята

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Технологии Преди 1 час

Компанията ще прави това при строги правила

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Свят Преди 9 часа

Лавров: Налагането на „мир чрез сила“ може окончателно да погребе дипломацията

<p>Тръмп извади САЩ от Съвета на ООН по правата на човека</p>

Тръмп нареди САЩ да излязат от Съвета на ООН по правата на човека

Свят Преди 9 часа

Днес президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед

Земетресение удари и в Румъния

Земетресение удари и в Румъния

България Преди 11 часа

Трусът е станал в 18:06 часа българско време е с епицентър на 200 км от град Русе

МВнР с призив към българите в Санторини

МВнР с призив към българите в Санторини

България Преди 11 часа

Оттам съветват сънародниците ни да следят информацията за сеизмичната активност

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

България Преди 12 часа

Екип постави първата доза на най-тежко пострадалата жена

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

България Преди 12 часа

По време на срещата бе обсъдено и активното сътрудничество на България и САЩ

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

България Преди 12 часа

В процес на обсъждане е специален законопроект

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

България Преди 13 часа

Обходният маршрут е през път III-198

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

България Преди 13 часа

По думите му 95% от бранша е семеен бизнес

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

България Преди 13 часа

Съдът остави в ареста обвиняемата, която е направила самопризнания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

България Преди 13 часа

Тя допълни, че органите на МВР са отказали да изпълнят съдебно разпореждане