М осква обяви, че режимът в Дамаск е виновен за химическата атака, извършена вчера в намиращия се под контрола на бунтовници град Хан Шейхун. Бойни самолети изпуснаха токсичен газ, който уби 70 цивилни, включително и 20 деца, а стотици проявиха различни симптоми на отравяне. 

Бомбардирана бе и болницата, в която бяха приети пострадалите при химическата атака, за която е използван зарин или хлор. 

Дете от Алепо: Почти умрях, спрете бомбите

Светът шокиран от зверски убийства на деца в Сирия

По руски данни, в резултат на нападението бил унищожен цех, където бунтовниците произвеждали боеприпаси с отровни вещества. Тези химически оръжия били доставяни в Ирак и били използвани в Алепо, заяви говорителят на министерството Игор Конашенков.

Режимът на сирийския президент Башар Асад носи „основната отговорност“ за атаката, заяви върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини.

„Ужасяващите събития от вчера демонстрират за съжаление, че военните престъпления в Сирия продължават и международното хуманитарно право често бива нарушавано”, каза председателят на ООН Антониу Гутериш преди конференцията за Сирия в Брюксел. 

Постоянното представителство на САЩ в ООН съобщи, че „съвместна резолюция на САЩ, Великобритания и Франция, относно твърденията за употреба на химическо оръжие в района на Хан Шейхун в Сирийската арабска република на 4 април, бе разпространена сред членовете на Съвета за сигурност".

Днес Съветът за сигурност ще се събере на открито заседание, за да обсъди инцидента в провинция Идлиб.

В понеделник призори беше нанесен въздушен при удар срещу град Хан Шейхун в северозападна Сирия. Много от пострадалите се оплакват от типични за нападения с химическо оръжие симптоми: повръщане, световъртеж, респираторни проблеми, изкарване на пяна.

Химическата атака, извършена

вчера в Северозападна Сирия, близо до границата с Турция, е водеща тема на всички турски вестници днес.

Ужасът в Сирия: 12-годишни деца се самоубиват и самонараняват

Сирийче: За Коледа искам само да видя татко отново

"Жестокост с химическо оръжие. Варварски свят" ("Йени шафак"), "Светът да се засрами" ("Стар"), "Ужас след атака с химическо оръжие в Идлиб" ("Миллиет"), "Масово убийство с химическо оръжие" ("Дирилиш постасъ"), "Проклети да са убийците на деца" ("Догру хабер"). Това са част от заглавията по темата, поместени на първите страници на турските вестници.

Изданията публикуват снимки на загинали бебета,

деца, жени и мъже, както и на тежко ранени деца. Ужасяващите снимки "смразиха кръвта" на хората по света, коментира "Хюриет".

Междувременно се проведе и протест пред руското посолство в Турция: 

Сирия се съгласи през септември 2013 г. да унищожи целия си арсенал от химически оръжия по силата на сделка, договорена със САЩ и Русия, след като стотици хора загинаха в нападение с газ зарин в предградие на сирийската столица Дамаск. Последните 1300 тона химически оръжия, които Сирия декларира на ОЗХО, бяха предадени през юни 2014 г., но няколко западни правителства изразиха съмнения, че режимът на Башар Асад е декларирал целия си химически арсенал.

Мъж влиза вкъщи тихо. Жена му пита: – Защо се промъкваш така? – Исках да избегна скандала. – Закъснял си с 10 години, мило...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&nbsp;&quot;Умберто&quot; се засили до ураган, застрашава югоизточната част на САЩ</p>

"Умберто" се засили до ураган от четвърта категория, застрашава югоизточната част на САЩ

Свят Преди 17 минути

Тропическата буря "Умберто", която се формира в петък над Атлантическия океан

Иран отзова за консултации посланиците си в Германия, Франция и Великобритания

Иран отзова за консултации посланиците си в Германия, Франция и Великобритания

Свят Преди 46 минути

Причината - връщането на санкциите на ООН

Защо парламентарните избори в Молдова са важни за цяла Европа

Защо парламентарните избори в Молдова са важни за цяла Европа

Свят Преди 3 часа

Бъдещето на страната се следи много внимателно в целия континент

Тянко от “Игри на волята”: Много хора играят задкулисно (ВИДЕО)

Тянко от “Игри на волята”: Много хора играят задкулисно (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

Toй сподели, че е влязал в предаването с ясната заявка за стратег

Русия залива чешките избори с дезинформация, докато Бабиш води в социологическите проучвания

Русия залива чешките избори с дезинформация, докато Бабиш води в социологическите проучвания

България Преди 3 часа

Ако популисткият десен кандидат спечели, той би могъл да застане на страната на приятелски настроените към Путин лидери в ЕС - Орбан и Фицо

<p>Температурите падат до 8 градуса в събота</p>

Температурите падат до 8 градуса в събота

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Как да разпознаем дали снимка е генерирана от AI

Как да разпознаем дали снимка е генерирана от AI

Технологии Преди 3 часа

Започва да става все по-трудно без помощници

<p>Желязков от трибуната на ООН: Реформата на ООН не е избор, а необходимост</p>

Росен Желязков от трибуната на ООН: Реформата на ООН не е избор, а необходимост

България Преди 11 часа

Той изтъкна, че Съветът за сигурност също трябва да бъде реформиран

Александра сложи край на участието на Тянко в “Игри на волята”

Александра сложи край на участието на Тянко в “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Брокерът Йордан бе отлъчен от изгнаниците на Блатото

<p>Зеленски:&nbsp;Путин лъже лидерите, които все още разговарят с него</p>

Зеленски: Путин лъже, когато твърди, че руските сили постигат целите си на бойното поле

Свят Преди 11 часа

Той припомни, че е разговарял с Тръмп, който е много добре информиран за ситуацията на фронта и действията на Русия

Иван Гешев вече е адвокат

Иван Гешев вече е адвокат

България Преди 12 часа

Той е регистриран в адвокатската колегия в Перник

Хърватия работи по проект за изграждане на атомна електроцентрала

Хърватия работи по проект за изграждане на атомна електроцентрала

Свят Преди 12 часа

Това заяви хърватският министър на икономиката Анте Шушняр

Израелски изтребители атакуваха "Хизбула" в Ливан

Израелски изтребители атакуваха "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 12 часа

Израелските сили казаха, че са атакували съоръжение за производство на ракети с прецизно насочване