177

М нения за Трета Световна война заляха интернет след изстреляните тази нощ ракети от САЩ по сирийската военна база "Шейрат", от която се твърди, че са излетели самолетите, извършили химическата атака в малкото градче Хан Шейхун във вторник. При нея загинаха много деца и жени. 

Изстрелването е извършено от два американски самолетоносача в Средиземно море около 3-4 часа българско време. Към момента се съобщава за шест жертви - сирийски военни, както и девет цивилни. Официално, Дамаск обвини САЩ и заяви, че чрез тази база се борят с "Ислямска държава". 

„Това, което Америка направи, не беше нищо друго освен глупаво и безотговорно поведение, което разкрива единствено нейното късогледство и политическа и военна слепота към реалността”, гласи комюнике от канцеларията на президента Башар Асад. 

Вижте в ГАЛЕРИЯТА УДАРИТЕ ОТ САМОЛЕТОНОСАЧИТЕ

Руският президент Владимир Путин смята атаката на САЩ по обекти в Сирия за агресия срещу суверенна държава, съобщи неговият говорител Дмитрий Песков и допълни, че според руския президент ударът е опит за отвличане на вниманието от многобройните жертви сред мирното население в хода на операциите в Ирак.

Иран обяви, че категорично осъжда въздушния удар на САЩ по военнaта база.

„Осъждаме всякакви едностранни военни действия и ракетни удари от американски бойни кораби срещу военно-въздушната база Шайрат под предлог, че във вторник е имало атака срещу Хан Шейхун”, обяви външното министерство в Техеран.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Иран и Русия са най-близките съюзници на режима на президента Башар Асад и осигурява пари, оръжия, военни съветници и инструктори, както и бойци доброволци в продължаващата от 6 години война. 

Министърът на външните работи на Франция Жан-Марк Еро заяви, че ударите на САЩ в Сирия са сигнал към Русия и Иран.

Турция пък определи акцията като положителна и значителна и е готова на съвместни военни действия. 

Британското правителство „напълно подкрепя ударите на САЩ в Сирия”, съобщи говорителят на кабинета на Тереза Мей. 

Властите в Сирия носят пълната отговорност за ударите на САЩ по цели на армията. Това заяви от Брюксел генералният секретар на

НАТО Йенс Столтенберг. 

Американските власти са информирали Европейския съюз, че нанесените въздушни удари в Сирия са били насочени към предотвратяване на по-нататъшното използване на химическо оръжие в страната, съобщи пресслужбата на Европейската комисия.

В заявлението на ЕК се посочва, че „ударите са били ограничени” . 

Въздушните удари на САЩ в Сирия демонстрират необходима решимост във връзка с предполагаемото използване на химическо оръжие в сирийската провинция Идлиб, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. „Ударите на САЩ показват необходима решимост пред варварските химически атаки”, каза Туск. 

Доналд Туск
Доналд Туск Източник: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху приветства "твърдото послание",

отправено срещу Башар Асад от САЩ и демонстрира "тоталната" си подкрепа. Той пожела то да бъде чуто "не само в Дамаск, но и в Техеран, и в Пхенян и другаде", се казва в съобщение на кабинета на израелския премиер.

Ударът на САЩ по сирийската база е „разбираем”, заяви министър от германския кабинет.

Сирийският президент Башар Асад носи „цялата отговорност” за американските въздушни удари,

обявиха в съвместно изявление канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Франсоа Оланд.

Италия окачестви ударите като "пропорционални", предвид "военните престъпления, извършвани от режима на Асад. Светът не може повече да гледа картините на смъртта и страдание, на които стана свидетел през последните дни, заяви премиерът Паоло Джентилони. 

Като "пропорционален отговор" разглеждат американските действия и в Холандия. "Холандското правителство разбира тези действия. Те са предупреждение към (президента на Сирия Башар) Асад, че използването на бойно отровни вещества никога, никъде и при никакви условия не е допустимо", смята външният министър Берт Кундерс. 

Ангела Меркел
Ангела Меркел Източник: ЕПА/БГНЕС

Междувременно Боливия поиска свикването на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН във връзка с извършените ракетни удари на САЩ по Сирия.

„Ние разбираме военната операция против летището като превантивна мярка за предотвратяване на химически атаки в бъдеще. Но независимо от това, че ни е ясна мотивацията на тази атака, вземането на решение и осъществяването на подобни мерки е в сферата на отговорност на Съвета за сигурност на ООН“, посочи той. 

Това заяви австрийският външен министър и настоящ председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Себастиян Курц. 

В същото време петролът поскъпна на азиатските пазари.

Президентът Доналд Тръмп лично е уведомил гостуващия в САЩ китайски държавен глава Си Цзинпин за ракетната атака срещу Сирия, предаде АФП, като се позова на източник от американската администрация.

Вчера Тръмп и Си се срещнаха за пръв път в резиденцията на американския милиардер в Мар а Лаго, Флорида. Разговорите между двамата започнаха в четвъртък вечерта и ще продължат в петък. 

Сирийската опозиция възприема ракетните удари като важна реакция на САЩ,

която праща на режима в Дамаск послание, че не може да действа безнаказано. Това заяви пред ДПА активист на опозицията.

"Това е много важна американска реакция и нека да кажем, че това ще бъде началото да се казва на този режим, че той не може да остане ненаказан", каза Ахмед Рамадан, ръководител на пресслужбата на Сирийската национална коалиция.

Давайки заповед за ракетен удар по военен обект в Сирия, президентът на САЩ Доналд Тръмп изпрати и предупреждение на Русия, Китай и Иран, подчерта по телевизия „Фокс нюз” американският генерал от резерва Джак Кин.

Генералът смята, че посланието е трябвало да бъде изпратено още преди години от администрацията на президента Обама. Джак Кин посочи, че Тръмп е препоръчал на „останалите противници (на САЩ) да не ги притискат в ъгъла и да ни ги принуждават да прибягват до военна сила”.

„Сега съм сигурен, президентът привлече вниманието на нашите противници: Китай, Иран, както и на държавата парий Северна Корея”, каза генерал Кин. „Президентът ни е решителен, той действа в интерес на САЩ и техните с съюзници”.

Коментари 177
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

177 коментара
 
- Докторе, искам да отслабна. Кажете какво да правя. - Яжте всеки ден по една филия хляб, една ябълка и чай без захар. - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

България Преди 1 час

Темата стана актуална, след като около Коледа стотици домакинства бяха на тъмно и студено

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

България Преди 1 час

На заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси ще бъдат приети правила за трите избора

,

През 2024 г. повече от 1,4 млрд. души са пътували в чужбина - ето къде

Любопитно Преди 1 час

Това е 99% от броя на хората, които са направили същото през 2019 г.

<p>5.02: Русия първа признава независимостта на България</p>

5 февруари: Русия първа признава независимостта на България

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво още се е случило на този ден в историята

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Технологии Преди 1 час

Компанията ще прави това при строги правила

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Свят Преди 9 часа

Лавров: Налагането на „мир чрез сила“ може окончателно да погребе дипломацията

<p>Тръмп извади САЩ от Съвета на ООН по правата на човека</p>

Тръмп нареди САЩ да излязат от Съвета на ООН по правата на човека

Свят Преди 9 часа

Днес президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед

Земетресение удари и в Румъния

Земетресение удари и в Румъния

България Преди 11 часа

Трусът е станал в 18:06 часа българско време е с епицентър на 200 км от град Русе

МВнР с призив към българите в Санторини

МВнР с призив към българите в Санторини

България Преди 11 часа

Оттам съветват сънародниците ни да следят информацията за сеизмичната активност

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

България Преди 12 часа

Екип постави първата доза на най-тежко пострадалата жена

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

Министър Станков и посланикът на САЩ обсъдиха ядрената енергетика

България Преди 12 часа

По време на срещата бе обсъдено и активното сътрудничество на България и САЩ

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

Станков: Санкциите за ЕРП-тата скачат петкратно

България Преди 12 часа

В процес на обсъждане е специален законопроект

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

Затвориха пътя Банско – Гоце Делчев

България Преди 13 часа

Обходният маршрут е през път III-198

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

Алибегов: ДДС ще стане 9% за ресторантите между първо и второ четене

България Преди 13 часа

По думите му 95% от бранша е семеен бизнес

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

Обвинената за убийството на децата си поиска справедливост

България Преди 13 часа

Съдът остави в ареста обвиняемата, която е направила самопризнания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

Европрокурор: Уволнени са държавни служители, свидетелствали по разследвания

България Преди 13 часа

Тя допълни, че органите на МВР са отказали да изпълнят съдебно разпореждане