Химическа атака уби десетки в Сирия
Източник: ЕПА/БГНЕС

Х имическа атака уби най-малко 58 цивилни, включително няколко деца, в контролираната от бунтовниците Северозападна Сирия, като опозицията обвини правителството и поиска разследване на ООН, предаде АФП (AFP).

Ужасът в Сирия: 12-годишни деца се самоубиват и самонараняват

Сирийче: За Коледа искам само да видя татко отново

Дете от Алепо: Почти умрях, спрете бомбите

Светът шокиран от зверски убийства на деца в Сирия

Атаката в град Хан Шейхун

остави десетки души с респираторни проблеми и различни симптоми, включващи повръщане, загуба на съзнание и пяна на устата,

информираха от Сирийската обсерватория за човешки права, базирана във Великобритания. Болница в града, в която лекарите се грижат за жертвите, също е била бомбардирана. Ударен е бил входът на сградата, което посипало чакъл върху докторите.

Насилието идва на фона на конференция на ЕС и ООН за бъдещето на Сирия в Брюксел и носи объркване в позициите на Вашингтон относно бъдещето на сирийския президент Башар Асад.

Видеото съдържа кадри, които могат да са неподходящи за хора със слаби нерви, бременни жени и малки деца:

Нападението е станало в ранните часове на вторник в жилищна част на Хан Шейхун, когато

военен самолет е извършил въздушни удари с „токсичен газ“,

съобщава Сирийската обсерватория за човешки права.

Доклад до ООН: В Сирия е използван зарин

ОЗХО: Иприт е бил използван в сирийски град

Твърди се, че сред загиналите са и 11 деца, а поне 160 са ранените. Съобщава се за много хора, които умират дори след пристигането им в здравни заведения. Не е ясно естеството на газа, нито дали ударите са дело на военни самолети на сирийското правителство или на правителствения съюзник Русия.

Малко по-късно Русия отрече да е извършвала въздушни удари над или близо до град Хан Шейхун.

Градът се намира в сирийската провинция Идлиб и до голяма степен е под контрола на бунтовнически съюз, включително бивш филиал на Ал Кайда – Фронт Фатех ал-Шам.

Провинцията редовно е мишена на правителствени и руски въздушни удари, а също така е била ударена и от водената от САЩ коалиция срещу групировката „Ислямска държава“, която обикновено се цели в джихадисти.

Водещата опозиционна група в Сирия, Национална коалиция, обвини „режима на престъпника Башар“ за атаката. Опозицията призова да бъде свикана извънредна сесия на Съвета за сигурност на ООН, „да започне незабавно разследване и да се вземат необходимите мерки, за да се гарантира, че отговорните лица ще понесат последствия“.

Режимът на сирийския президент Башар Асад носи „основната отговорност“

за предполагаемата химическа атака, при която загинаха 58 души в сирийската провинция Идлиб, заяви върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини.

„Това е тревожно припомняне, че ситуацията на терен продължава да бъде драматична в много части на Сирия“, каза тя пред журналисти. „Очевидно основната отговорност тук е на режима, тъй като носи отговорност за защитата на своя народ“, допълни Могерини.

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в телефонно обаждане до руския си колега Владимир Путин, че осъжда предполагаемата атака с химическо оръжие в сирийската провинция Идлиб, определяйки я като нехуманна и потенциална заплаха за мирните преговори между враждуващите страни, които се провеждат в столицата на Казахстан Астана.

„Президентът Ердоган заяви, че такъв вид нехуманни атаки са неприемливи и предупреди, че така се поставят на риск всички усилия в рамките на процеса в Астана за постигане на мир“,

посочва източник от президентството. Той не уточни кого сочат за извършител на атаката, описвайки я като „химически оръжия, директно атакуващи цивилни“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Макрон: Тръмп е изключил възможността Украйна да се присъедини към НАТО</p>

Макрон: Тръмп е изключил категорично възможността Украйна да се присъедини към НАТО

Свят Преди 6 минути

Той заяви, че Тръмп е изразил готовност за предоставяне на гаранции за сигурността на Украйна

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Свят Преди 9 минути

„Обстоятелствата около това далеч не са типични“

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Свят Преди 1 час

Само 14 на сто от респондентите смятат, че Путин има искрен интерес от сключването на трайно примирие

Снимката е илюстративна

Авиоексперт коментира инцидента с полета от София, ескортиран от изтребители

България Преди 1 час

Български гражданин сигнализира за пътник със заплаха, Чехия блокира въздушното си пространство, а самолетът е ескортиран от военни изтребители до Лондон

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Свят Преди 1 час

„Тя е толкова сдържана, скромна и въпреки това невероятно брилянтна в шаха. Лесно би могла да стане световна шампионка за жени"

<p>&quot;Топла прегръдка&quot; между Зеленски и Стармър</p>

Зеленски се срещна със Стармър преди срещата на върха между САЩ и Русия

Свят Преди 2 часа

Очаква се Зеленски и Стармър да обсъдят продължаващата война в Украйна

<p>Какво зодията ви никога няма да признае за грешка</p>

Какво зодията ви никога няма да признае за грешка

Любопитно Преди 2 часа

Всяка зодия има поне едно нещо, за което никога няма да съжалява, вижте кое е вашето

<p>Интерпол продължава да търси&nbsp;&quot;Кокаиновия крал&quot;, докато той лежи в затвор в София&nbsp;</p>

Интерпол продължава да търси Евелин Банев-Брендо, докато той лежи в затвор в София

България Преди 2 часа

Той е осъден на 10 години и 6 месеца затвор при първоначален строг режим

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

България Преди 2 часа

Ще бъдат предприети всички необходими мерки, въпреки ограничените законовите разпоредби, за гарантиране на безопасността на гражданите

<p>Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове превземат САЩ</p>

Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове по главите им нахлуват в САЩ - експерти предупреждават да стоите далеч

Свят Преди 3 часа

В социалните мрежи зайците се сравняват със зомбитата от The Last of Us и се спекулира за потенциални експерименти или мутации

<p>Трагична развръзка - мъртва е открита изчезнала в Кюстендил жена</p>

Тъжна развръзка - открита е мъртва изчезнала в Кюстендил жена

България Преди 3 часа

Дежурна оперативна група е извършила оглед на място

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Свят Преди 3 часа

Русия от няколко години води спор с чуждестранни технологични платформи относно съдържанието и съхранението на данни

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Свят Преди 3 часа

Жената е била транспортирана към болнично заведение в Атина, но е починала скоро след пристигането си там

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

България Преди 3 часа

Двамата пътници от задната седалка – на 20 и 34 години, са настанени в реанимацията на болницата във Видин

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

България Преди 3 часа

Целта на тази мярка е всяка налична опаковка да остане за българските пациенти и терапията им да не бъде прекъсвана