Е ксперти по химическите оръжия са установили, че иприт, наричан и горчичен газ, е бил използван в сирийски град, където ислямистите от организацията Ислямска държава се сражават с друга бунтовническа група, предаде Ройтерс.
В поверителен доклад от 29 октомври Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) заключава, че на 21 август тази година най-малко двама души са били изложени на въздействието на серен иприт в град Мареа, северно от Алепо.
Много е вероятно ефектът от действието на серния иприт да е довел до смъртта на бебе.
Изводите в този поверителен доклад са първото официално потвърждение за използването на серен иприт в Сирия, откакто тя се съгласи да унищожи запасите си от химически оръжия, включително иприт.
В доклада не се казва, че именно "Ислямска държава" е използвала иприта, защото ОЗХО не е имала възможност да изпрати експерти, които да направят изводи на място. Но според дипломатически източници химическото вещество е било използвано в сблъсъци между ИД и други бунтовнически групи в Мареа по онова време.
Докладът обаче поражда важния въпрос откъде идва веществото, използвано в Мареа, казва един дипломатически източник. Това означава, че или ИД вече е способна да го произвежда, или то идва от необявени запаси, които са под контрола на ИД, посочва източникът и отбелязва, че и двете хипотези са обезпокояващи.
Смята се, че Сирия е предала всичките си запаси от химически оръжия още преди 18 месеца. Използването на такъм вид оръжие нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и Конвенцията от 1997 за забрана на химическите оръжия.
Докладът, който ще бъде официално представен на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун по-късно този месец, е поредното доказателство, че ИД се е сдобила и използва химически оръжия както в Ирак, така и в Сирия, отбелязва Ройтерс.
По-рано този месец кюрдските власти казаха, че бойци на ИД са стреляли със снаряди, съдържащи иприт, срещу кюрдските пешмерги в Северен Ирак по време на сблъсъци през август. Те съобщиха, че проби от кръвта на 35 кюрдски бойци, които са били обстреляни тогава в атаката югозападно от град Ербил, показват, че те са били изложени на въздействието на иприт. Екип от експерти от ОЗХО беше изпратен в Ирак, за да потвърди тези изводи и се очаква този месец да се сдобие със собствени проби.
На 23 ноември в Хага ще се състои специално заседание на Изпълнителния съвет на ОЗХО , на което ще бъдат анализирани изводите за евентуално използване на химическо оръжие в Сирия, посочва Ройтерс, като се позовава на източници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!