С пециална мисия на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) откри индикации, че хора в Сирия са били изложени на действието на смъртоносния газ зарин или на подобно на него съединение, предаде Ройтерс, като се позова на изводите в доклад, адресиран от мисията до ООН.

Докладът е изготвен от ръководителя на ОЗХО Ахмет Узумчу. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун го е добавил към писмо, адресирано на 29 декември до 15-членния Съвет за сигурност на ООН.

В доклада на Узумчу се посочва, че мисията на неговата организация е била да провери в Сирия обвинения, отправени от сирийското правителство, че в страната са били използвани химически оръжия 11 пъти.

В доклада не се посочва кога хора в Сирия са станали жертва на предполагаемата атака с токсичния газ.

В единия от случаите анализи на някои от кръвните проби сочат, че хората са били в даден момент изложени на зарин или на подобна на зарин субстанция, пише в доклада Узумчу. По-нататъшни проверки ще са необходими, за да се установи кога и при какви обстоятелства това се е случило, добавя той.

Сирийското правителство дълго време обвинява опозиционни бойци, че използват химически оръжия.

Подкрепяни от Запада сирийски бунтовници, неколкократно отрекоха тези обвинения. Според западни представители е малко вероятно бунтовниците да са способни да използват зарин.

Сега в доклада на Узумчу се посочва, че източникът на зарина или на подобната на зарин субстанция е неясен. Той пояснява, че мисията на ОЗХО в Сирия не е открила доказателства, които да хвърлят повече светлина върху специфичното естество или източник на токсичната субстанция.

Сирия се съгласи през септември 2013 г. да унищожи целия си арсенал от химически оръжия по силата на сделка, договорена със САЩ и Русия, след като стотици хора загинаха в нападение с газ зарин в предградие на сирийската столица Дамаск. Последните 1300 тона химически оръжия, които Сирия декларира на ОЗХО, бяха предадени през юни 2014 г., но няколко западни правителства изразиха съмнения, че режимът на Башар Асад е декларирал целия си химически арсенал.

ОЗХО съобщи по-рано, че

хлор е бил използван нелегално в системни нападения срещу цивилни в Сирия.

Няколко международни разследвания установиха, че химическо оръжие е било използвано в Сирия, но нито едно от тези разследвания не посочи досега кой е отговорен за това. Съвместна разследваща мисия на ООН и на ОЗХО има задачата да открие кой стои зад тези атаки.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс: Европа да вземе думите на Тръмп за Гренландия сериозно

Ванс: Европа да вземе думите на Тръмп за Гренландия сериозно

Свят Преди 6 часа

Ако не, „САЩ ще трябва да предприемат нещо по въпроса“

БСП планира цялостна промяна на имиджа си

БСП планира цялостна промяна на имиджа си

България Преди 7 часа

Сред основните цели на левицата е да представи смела и различна мечта за бъдещето на България

Ураганен вятър помете Меден кладенец

Ураганен вятър помете Меден кладенец

България Преди 11 часа

Вятърът е скъсал електропроводи и повалил няколко дървета и седем електрически стълба в селото

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

България Преди 11 часа

В „Люлин“ 3,4,5 и 6 няма парно и топла вода от вчера вечерта

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Свят Преди 12 часа

Това го е накарало да поиска помощ от турската брегова охрана

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Любопитно Преди 12 часа

Принцът и принцесата на Уелс са съвместни покровители на NHS Charities Together и прекараха време в разговори със здравните работници за натиска, пред който са изправени по време на зимния вирусен сезон

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Свят Преди 12 часа

Оксана Баюл представя родната си Украйна на Зимните олимпийски игри в Лилехамер през 1994 г., където печели злато в индивидуалната програма по фигурно пързаляне като 16-годишна

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Свят Преди 12 часа

Пахлави призова полицията и армията да се обърнат срещу режима

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

България Преди 13 часа

Разследването е довършено под ръководството на Окръжна прокуратура – Велико Търново

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Свят Преди 13 часа

Метеорологичните условия също създават проблеми за енергоснабдяването на Украйна

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Любопитно Преди 13 часа

Ако Доналд Тръмп иска Гренландия, а Дания продължава да отказва да му я предостави, тогава може би проблемът не е в стратегията, а във въображението

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

България Преди 13 часа

Лагард добави, че българските евромонети са влезли в обращение на 1 януари, включително монетата от 1 евро, на която е изобразен свети Иван Рилски,

Шокиращата история на мъжа, починал от най-ужасната смърт

Шокиращата история на мъжа, починал от най-ужасната смърт

Любопитно Преди 13 часа

Смъртта на Джон Едуард Джоунс в пещерата Нъти Пъти в Юта остава един от най-страшните пещерни инциденти, регистрирани някога

17 души са приети в "Пирогов", пострадали от поледиците в София

17 души са приети в "Пирогов", пострадали от поледиците в София

България Преди 13 часа

Две 60-годишни жени са с по-тежки счупвания. Най-младият пострадал е на 20 г., най-възрастният на 80