Ш ест години на насилие и кръвопролития създадоха криза в психичното здраве сред децата в Сирия, чието въздействие ще оказва влияние в продължение на десетилетия, заявиха от международната благотворителна организация „Спасете децата“, цитирани от агенция Ройтерс.
Ужасът от войната в 23 кадъра: Алепо ПРЕДИ и СЛЕД
В доклад, който представлява най-голямото изследване върху психичното здраве във вътрешността на Сирия по време на войната, организацията разкрива, че
децата там са силно осакатени от страха или гнева.
Сирийче: За Коледа искам само да видя татко отново
Дете от Алепо: Почти умрях, спрете бомбите
Светът шокиран от зверски убийства на деца в Сирия
Повечето от децата – две трети от които са загубили любим човек, домът им е бомбардиран или са били ранени, са подложени на сериозен емоционален стрес и липса на подкрепа, тъй като „самите родители не успяват да се справят“.
Ефектите са от загуба на сън до промени в поведението стигащи до самонараняване и опити за самоубийство сред деца едва на 12 години. Някои деца са загубили способността си да говорят.
Изследването е базирано на интервюта, проведени в седем провинции с повече от 450 деца, родители, учители и психолози, главно в контролирани от бунтовниците области, включително Идлиб и Алепо и в контролирания от кюрди Хасака.
Психологът Марша Броуфи, разговаряла с 458 сирийци, възрастни и деца, заяви, че
все повече деца се самонараняват, вземат наркотици и опитват да се самоубият, като го правят на все по-ранна възраст.
Конфликтът в Сирия уби стотици хиляди хора и остави повече от 11 млн. души без дом, създавайки най-лошата бежанска криза в света. Някои деца са били принудени да се присъединят към въоръжени групировки, за да оцелеят, пише „Спасете децата“.
„Те са видели как приятелите и семействата им умират пред очите им или са погребани под развалините на домовете им. Те са следващото поколение, което ще трябва да възстанови раздираната от конфликти страна“, пише в доклада.
"In Syria, even in my dreams, I was scared."
— AJ+ (@ajplus) March 7, 2017
These Syrian children experience trauma from the war. pic.twitter.com/PTlPZZLqj3
Ако не се лекува, ежедневният стрес може да има сериозни последствия. Той нарушава развитието на мозъка по време на годините на съзряване и е много вероятно да доведе до здравословни проблеми в зряла възраст, включително депресия и сърдечни заболявания.
Повечето деца са станали по-агресивни или показват някои симптоми на пост-травматично стресово разстройство,
разкриват интервютата. Баща на 3-годишно дете разказва: „Синът ми се буди посред нощ, крещейки от страх“.
В доклада се съобщава за увеличаване на домашното насилие, наемането във въоръжените групи на много малки момчета и момичета, омъжени на крехката възраст от 12 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!