С поред бивш американски пехотинец и служител на ЦРУ по време на Втората световна война и след нея Ърнест Хемингуей е бил внедрен както в разузнаването на САЩ, така и в това на СССР.
Във видеото горе от канала "Портретъ" може разберете повече за живота на Хемингуей
В своята книга „Writer, Sailor, Soldier, Spy: Ernest Hemingway’s Secret Adventures“ (“Писател, мореплавател, войник, шпионин: Тайните приключения на Ърнест Хемингуей”) бившият пехотинец Никълъс Рейнолдс пише за връзката на Хемингуей със съветския Народен комисариат на вътрешните работи (НКВД) и американското Управление на стратегическите служби (УСС).
Писателят от изгубеното поколение
50 години по-късно: Защо се самоуби Хемингуей?
През декември 1940 г. агенти на НКВД се срещат с Хемингуей в Ню Йорк,
дават му кодовото име „Арго“ и го внедряват в разузнавателната си система – това открива като доказателства авторът на новата книга.
“Сделката е сключена тук, в Ню Йорк, някъде в югоизточната част на града… Не сме сигурни къде точно”, коментира Рейнолдс пред Си Би Ес.
Do you believe these claims that Hemingway was a failed spy for the KGB https://t.co/ity6jCnPwZ #writerslife
— Mike Jastrzebski (@mike_jastrzebsk) 8 април 2017 г.
Изглежда обаче сякаш аргументите на Рейнолдс идват главно от друга книга от 2009 г., на бившия офицер на КГБ – Александър Василиев, който преди години изнесъл съветски досиета зад граница, а сред тях и това на Хемингуей.
Каква точно е била работата на Хемингуей в НКВД
е нещото, което нито книгата на Василиев, нито тази на Рейнолдс успява да разкрие напълно.
Изнесените досиета за известния американски писател свидетелстват за дейност на „идеологическа основа“, което навежда на мисълта, че може би е работел като пропагандист, но това не е ясно казано.
Вижте кои са едни от най-известните шпиони в историята
Мата Хари – историята на красивата шпионка
Хемингуей приема работата заради силната неприязън към фашизма
и възхищението към СССР, противопоставила му се по време на Испанската гражданска война (1936-1939 г.), това пише Рейнолдс в книгата си.
"It really knocked me for a loop to find out he worked for the Soviets, even for an afternoon," Reynolds says. https://t.co/uasSrNm31i
— 1A (@1a) 14 март 2017 г.
Бившият пехотинец смята, че известният писател е работел и за САЩ. Изтъква дейностите му за УСС и за Военноморските сили, включително мисията от Втората световна война, на която той преследва германска подводница в Карибския регион, използвайки личната си лодка.
Как се използва жената в разузнаването
Последните думи на 20 известни личности
След края на войната Хемингуей пише много писма до свои приятели, в които изтъква, че се страхува да не стане жертва на борбата срещу комунизма, заради обвързаността си със СССР. Рейнолдс смята, че именно това може би е повлияло върху решението на автора да прекара толкова много време извън щатите.
Със сигурност информацията, която е изнесена в доисетата за Хемингуей, повдига много въпроси и съмнения относно личността му, но за да се отговори на въпросите шпионин ли е бил авторът и ако да - за кого и какво е работел, трябват много повече от две книги на бивши военни от двете страни на фронта.
Във видеото вижте 10 цитата на Хемингуей:
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!