Л итературата е неизменна част от живота ни. Тя е изкуство и като такова се интерпретира от всеки по различен начин.
Едни могат да определят дадена книга като невероятна, други пък да я сметнат за загубено време. Що се отнася до изкуството, всичко е въпрос на гледна точка.
В обществения живот обаче хората с власт имат решаващия глас и често се получава така, че някои книги просто не достигат до нас.
През 1982 г. Американската асоциация на библиотеките съвместно с Амнести Интернешънъл дава начало на ежегодно събитие, което да привлече внимание към цензурираните автори.
Всяка година последната седмица на септември се превръща в "Седмица на забранените книги", в която всеки може да разбере за забранените трудове. По този начин се представят всички гледни точки, а читателите сами преценят доколко забраната над дадено произведение е основателна.
Литературни класики, които са били забранени (I част)
Ето и още литературни класики, които са били забранени:
6. „Сбогом на оръжията“ - Ърнест Хемингуей
Романът на Хемингуей от 1929 г., базиран на преживяванията му като шофьор на линейка на италиански фронт през Първата световна война, е забранен от фашисткия режим в Италия за повече от 20 години.
Причината за това е описанието на ужасяващата загуба на страната в битката при Капорето. През 1933 г. нацистите изгарят книгата заради „подкупна чужда намеса“.
7. „Кланица 5“ („Кръстоносният поход на децата“) - Кърт Вонегът
Книгата на Вонегът е вдъхновена от преживяното като военопленник по време на Втората световна война. Откакто е публикуван, романът многократно е забраняван в различни училища.
Градове в щатите Ню Йорк, Охайо и Флорида забраняват книгата заради „сексуални сцени, насилие и груб език“.През 2011 г. училище в Рипъблик, Мисури, премахва книгата от библиотеката, защото си противоречи с библейските принципи.
8. “Спасителят в ръжта“ - Джеръм Дейвид Селинджър
След публикуването на „Спасителят в ръжта“ през 1951 г. романът става задължително четиво в някои училища в САЩ, а в други е забранен заради богохулство, използване на неприличен език и сексуални препратки.
Според биографията на Селинджър от Рейчъл Рейф през 1978 г. книгата е премахната от гимназия в Исакуа, Вашингтон, след като гражданин открива 785 ругатни в нея и заявява, че включването й в учебния план е „комунистически план“.
9. „Стръкчета трева“ - Уолт Уитман
Поезията на Уитман, публикувана през 1855 г. в „Стръкчета трева“, шокира голяма част от Америка. Неприкритата сексуалност на стихосбирката, както и хомосексуалните й нотки, са твърде чувствени за Викторианската епоха.
Директорът на Йейлския университет Ноа Портър определя колекцията от стихотворения на Уитман като литературен еквивалент на това, „да се събудиш гол на улицата“.
Почти всяка американска библиотека отказва да поръча копие, а книгата дори коства на Уитман работата му през 1865
10. Поредицата за Хари Потър на Дж. К. Роулинг
Поредицата на Роулинг е в класацията на най-четените литературни произведения, но и в тази на най-забраняваните книги в периода 2000 - 2009 г., според данни на Американската библиотекарска асоциация.
Според много от родителите, подали оплаквания срещу поредицата, книгите съдържат религиозна гледна точка, сатанистка тематика, насилие и настройват децата срещу семейството.
Във видеото горе вижте 5 успешни книги, за които авторите им съжаляват, че са ги написали
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!