Н е толкова отдавна Хемингуей казва: "Добрите книги имат едно общо нещо – те са по-истински, отколкото ако се бяха случили наистина." Някои книги са толкова истински, че често търпят цензура.
Ежегодно по целия свят редица книги се премахват от библиотеките, забраняват се в училищата и се изключват от учебния план. От 1982 г. насам повече от 11 300 литературни произведения са цензурирани по един или друг начин, сочат данни на Американската асоциация на библиотеките.
Вижте една класация на литературни класики, които са забранявани:
1. „Приключенията на Хъкълбери Фин“ - Марк Твен
Не всички американци намират книгата на Марк Твен за толкова добра. Седмици след като е публикувана през 1885 г. библиотекари от Конкорд, Масачузетс, я отказват, защото е „груба, вулгарна и безвкусна“, а също така и „по-подходяща за бедняци, отколкото за интелигентни и уважавани хора“.
Две десетилетия по-късно книгата е премахната от Бруклинската библиотека, защото главният герой използва груб език.
2. „Дивото зове“ - Джек Лондон
Ожесточените боеве с кучета, насилието над животни и други подводни камъни от романа на Джек Лондон му костват цензура още от самото му публикуване през 1903 г.
Не кръвта в книгата, а левите убеждения на автора обаче са водещи при сблъсъка й с италианските власти през 20-те и 30-те години на ХХ в. През 1933 г. редица трудове на Лондон са изгорени от нацистката партия, защото проповядват социалистически убеждения.
3. „Да убиеш присмехулник“ - Харпър Ли
Романът на Харпър Ли, спечелил награда „Пулицър“, няколко пъти е забраняван в училища с оплаквания за използване на ругатни, расистки епитети и присъствие на описание на изнасилване.
През 1966 г. училище във Вирджиния забранява книгата под предтекст, че е „неморална литература“. Книгата е забранена и в Линдейл, Тексас, през 1996 г., защото е „в конфликт с обществото“ и в Онтарио през 2009 г. заради расисткия си език.
4. „Гроздовете на гнева“ - Джон Стайнбек
Както могат да се досетят челите тази книга, жителите на Кърн, Калифорния, не са особено очаровани от суровото изображение на местността, което Стойнбек дава в „Гроздовете на гнева“.
Романът е публикуван през 1939 г. и е носител на наградата „Пулицър“. Забраняван е, защото създавал лъжлива представа на читателите.
По-трудно е да се досетим, че бордът на библиотекарите в Източен Сейнт Луис, Илинойс ще поръча трите копия в града да бъдат изгорени заради „неприличния“ си език, който „не е подходящ за четиво на ничия дъщеря“.
През 1953 г. романът е забранен и в Ирландия, а през 1973 г. турски книгоиздатели са изправени пред съд, защото издават копия на книгата, както и други „пропагандни“ материали.
5. „Одисей“ - Джеймс Джойс
След публикуването на експерименталния роман на Джойс през 1922 г. той посреща пламенна реакция от двете страни на океана. Правителствените органи на САЩ и Англия не само забраняват романа, но и конфискуват и изгарят над 1000 копия от него.
Във видеото горе вижте кои са 10-те най-продавани книги на всички времена
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!