К итай планира да изгради най-големия подвижен радиотелескоп в света. Чрез него учените на страната ще изследват и изучават космическите мистерии, сред които са набелязали гравитационните вълни, тъмната материя и търсене на сигнали от извънземни цивилизации, съобщава Китайската академия на науките.
Учени засякоха активен радиосигнал от дълбокия Космос
Астрономи откриха първия пулсар бяло джудже
"Антената, която ще е най-голямата в света, ще може да проследява първоизточника на всякакви засечени от нея сигнали", казва ученият Сонг Хуаганг от академията. Плановете за новия телескоп вече са одобрени от правителството, като е избрано и мястото.
Официалното име на устройството е Xingjiang Qitai 110m Radio Telescope, като ще бъде по-известен със съкращението QTT. Неговата чиния ще е подвижна и ще може да се насочва в различни посоки. Тя е с 10% по-голям диаметър от досегашния най-голям подвижен радиотелескоп Green Bank. Това ще му позволи да покрива 75% от небосклона.
Междугалактическият астероид озадачи астрономите
Както името му подсказва, диаметърът на чинията ще е 110 метра. Радиотелескопът ще е огромен и по височина - над 100 метра. Той ще тежи около 6000 тона, като е предвидено да започне работа през 2023 г.
С каква скорост точно се разширява Вселената
Гигантска черна дупка озадачи астрономите
QTT ще може да работи в честотния диапазон от 150MHz до 115GHz. Той ще може да се използва и за анализ на черни дупки, като избраното място е в котловина, а планините около телескопа ще осигуряват защита от електромагнитни смущения.
Китай вече има и най-големия стационарен радиотелескоп FAST. Той е с диаметър 500 метра, като работи от 2016 г. В момента страната работи и по своя най-голям оптичен телескоп. Той ще е с диаметър 12 метра, като трябва да стане готов през 2020 г.
Официално QTT не е предвиден за търсене на извънземни. Според METI International обаче, QTT ще може да се използва и затова, като ще е особено полезен и за допълнителен анализ на засeчени от FAST сигнали.
Астрономи откриха 72 "невидими" галактики
Засякоха нови гравитационни вълни от неутронни звезди
Разбира се, учените не очакват от QTT задължително да засекат извънземна цивилизация. Те обаче имат големи очаквания от радиотелескопа да им даде много повече информация за естествените процеси и необяснени явления във Вселената, които изобилстват.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!