К осмолози от Калифорнийския университет в Дейвис определиха стойността на константата на Хъбъл, наблюдавайки изкривяването на светлината от далечни галактики.
Това позволи да се установи точната скорост, с която се разширява Вселената. Получените данни не съответстват на тези от други изследвания.
Константата на Хъбъл е параметър, който свързва разстоянието до космическия обект (галактика или квазар) със скоростта на отдалечаването му.
Вижте изумителни факти за Вселената във видеото горе
Казано с други думи, с всеки мегапарсек (единица за разстояние, равняващо се на над 3 милиона светлинни години) скоростта на обекта се увеличава.
Това позволява на учените да преценят големината и възрастта на Вселената и да изчислят темповете на разширяването ѝ.
Резултатите, базирани върху данни от различни наблюдения, обаче не съоветствали едни на други и се получил диапазон на стойността на константата на Хъбъл - между 68 км/сек и 73 км/сек на мегапарсек.
Сега учените използвали космическия телескоп "Хъбъл", за да наблюдават как далечни галактики, които са с роля на гравитационна леща, изкривяват светлината от още по-отдалечени обекти, по-специално от квазар.
Вижте как "Хъбъл" засне засмуквана от черна дупка галактика
Вселената може да има 10 пъти повече галактики, отколкото предполагаме
"Хъбъл" разкри най-старите галактики
В резултат около лещата се появяват няколко изображения на квазара.
Галактиките изкривяват светлината неравномерно. Затова някои негови изображения се забавят и са изпреварени от други. Тъй като редица квазари променят яркостта си, може да се изчисли забавянето.
Това позволява точно да се определи константата на Хъбъл.
Космолозите получили стойност, равняваща се на около 72 км/сек на мегапарсек.
Тя съвпада с резултатите от измерванията на други астрономи, които наблюдавали свръхнови и променливи звезди, но се различава от данните, получени от космическата обсерватория "Планк", която изследваше космическия микровълнов фон.
По мнението на някои учени, разликата е в пределите на статистическата грешка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!