А строноми от Универсиета на Уоруик обявиха, че са открили първия пулсар, който е бяло джудже. Това потвърждава стара теория на учените, че дори и звездите, които нямат достатъчно голяма маса, за да станат неутронни, също могат да бъдат пулсари, съобщава онлайн изданието CNET.
Снежна луна и синьо-зелена комета ще видим в небето в нощта срещу събота
Учените са университета са открили бинарната звезда AR Scorpii, която се намира на 380 светлинни години от Земята в съзвездието Скорпион. Едната звезда е червено джудже, а другата - бяло, което обаче е и пулсар.
С каква скорост точно се разширява Вселената
Учените наричат пулсари умиращи звезди, които излъчват лъчове електромагнитна радиация докато се въртят. Това създава ефект на ритмично пулсиране, уловим с радио телескоп, което дава и името им. Първият пулсар е открит през 1967 г. От тогава досега всички откривани пулсари са неутронни звезди. Това е последният стадий на умиращите звезди преди да се превърнат в черна дупка.
Астрономи с нова теория защо Марс е останал без вода
Според теорията на учените обаче, възможно е и звезди, които нямат масата да станат неутронни, също да са пулсари. Бялото джудже на AR Scorpii е първата звезда, която потвърждава тази теория. То е с размерите на Земята, но е 200 000 пъти по-тежко. Намира се само на 1.4 млн. километра от своя бинарен съсед. Освен това се върти доста бързо, като прави обиколка около оста си веднъж на всеки две минути, а двете звезди обикалят една около друга веднъж на всеки 3 часа и 36 минути.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!