Д ълго време учените смятаха, че Марс е загубила течната вода на повърхността си с много бавно темпо. Според учени от Университета на Колорадо в Болдер обаче това не е точно така. Според тях процесът е бил много по-бърз и се дължи на атмосферен "път за бягство", съобщава сп. Nature.
Астрономите са използвали данни от сондата Mars Express. Тя показва, че по време на топлите сезони на Марс, водните молекули са издигат по-високо от обикновено. Те преодоляват т.нар. "студен капан", който задържа водата близо до повърхността на планетата. Точно този процес задържа водата и на Земята.
Астрономи откриха вода на отдалечена екзопланета
Учени откриха хиляди черни дупки в най-подробната снимка на Космоса
Според астрономите обаче това не се случва на Марс. Там водните молекули достигат средните слоеве на атмосферата, където ултравиолетовата светлина ги разделя на водород и кислород. По-лекият водород след това преодолява гравитацията на Марс и отива в Космоса.
Как изглеждат Земята и Луната, снимани от Марс
За сега учените не знаят каква е причината за този процес.Те ще разчитат на още данни от MAVEN и Trace Gas Orbiter, които да сверят откритието. То е признак, че не е задължително другите планети да имат същите процеси като тези на Земята. Ако откритието се потвърди, това ще означава, че Марс е загубила водата си с много по-бързо темпо за много по-кратък период от време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!