П редседателят на Комисията за човешките права във Великото национално събрание на Турция Мустафа Йенероглу разпространи изявление до медиите, в което твърди, че „теглилата на българските турци са все още пресни, въпреки че са изминали 28 години“.
„Изплашено от укрепването на турското и мюсюлманско население в България, тогавашното ръководство с фашистки методи извършва етническо прочистване в нарушение на човешките права“, пише в изявлението Йенероглу, цитиран от сайта Хаберлер.
Ердоган: Как да мислим различно за Одрин и Кърджали
Ердоган посегна към Западна Тракия, Гърция реагира
Ердоган пробуди османското минало, имал план
Турска партия иска земите на османските предци
Като припомня някои от трагичните за българските турци събития по онова време – насилствената замяна на имената на българските турци, забраната за говорене на турски език, забраната на ритуалното обрязване (сюнет), затворите, гладните стачки, принудителното изселване през 1989 г., Йенероглу подчертава, че
Турция е направила всичко по силите си, за да излекува българските турци от нанесените рани.
Турският представител посочва, че към момента по официални данни в България живеят над 585 хил. етнически турци, но по думите му числото надхвърля 1 млн. души, като се включат и нерегистрираните. Йенероглу критикува българските институции във връзка с проблемите на българските турци и мюсюлмани.
„Нашите сънародници са изправени пред сериозни трудности – неизучаването на турски език, което обрича на забрава майчиния език, нападенията срещу джамиите, дискриминацията.
Пътят на Турция от република към султанат
Ердоган: Никакво семейно планиране, ще се множим
Изучаването на турския език не е включено в задължителните учебни програми, а е свободно избираема дисциплина,
часовете по турски език са в късните часове на деня, което е пречка за нормално протичане на учебния процес и намалява интереса към изучаване на майчиния език“,
посочва той.
„Освен това българската държава не позволява предавания на турски език, както и откриването на турски радио и телевизионни канали – показател, че в България все още продължават да действат остатъците от асимилационната политика“, смята Йенероглу.
По думите му проблем е също и това, че българските турци не са представени достатъчно в държавните учреждения, въпреки че представляват значителна част от населението на България.
„Участието в правителството на крайнодесни партии е предвестник на нови проблеми за българските турци и мюсюлмани“,
отбелязва още в изявлението си председателят на парламентарната комисия за човешките права.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!