61

И мигрантите в Швеция се превърнаха в национален проблем през последните няколко години. Престъпността расте, случаите на изнасилвания, основно свързани с ислямските общности и младежките банди, също. Улиците на много шведски градове вече не са сигурно място за хората, живеещи в тях.

Две момчета, избягали от войната, преди 70 г. и сега

Бежанската криза-идва ли краят на европейската цивилизация

ЕС коригира Шенгенската система заради европейските джихадисти

Страшното в случая обаче е, че шведските власти отказват да признаят, че има проблем. И това е политическа линия, следвана от няколко поредни правителства. Те буквално бяха „шокирани” от атентата в Стокхолм на 7 април, при който камион, управляван от узбек, пребиваващ незаконно в Швеция, се вряза в пешеходци на централна търговска улица.

Преди това бившият премиер на страната Фредрик Райнфелд стигна до границите на абсурда, заявявайки, че Швеция принадлежи на имигрантите, които идват в нея, а не на шведите и това води до „по-силно и по-добро общество”. Според него границите на страната „са измислени”, шведите са „безинтересна етническа група” и „имигрантите създават новата Швеция”.

Стефан Льовен, настоящият шведски премиер пък смята, че имигрантите не трябва да бъдат автоматично обвинявани за увеличаването на престъпността. На Световният икономически форум в Давос, тази година той каза, че „сексуалният тормоз не трябва автоматично да се обвързва с миграцията и имиграцията. Имаме сексуален тормоз в Швеция от много, много години, за съжаление”.

Тази на пръв поглед странна политическа линия има своето обяснение. В продължение на години Швеция се смяташе за „хуманитарна суперсила”, която създава глобално влияние не чрез войни, а чрез подслоняване на жертвите на конфликтите. Красива идея, широко възприета в шведското общество.

В последните 15 години около 650 000 души търсещи убежище са пристигнали в Швеция. Пикът бе достигнат в разгара на бежанската криза. Само през 2015 г. в страната дойдоха 162 877 имигранти. Швеция приема повече бежанци пропорционално на броя на населението, отколкото която и да е друга нация в развития свят. Афганистанците и сомалийците в момента са двете най-големи групи имигранти в страната.

През 2016 г. броят на бежанците в Швеция рязко намаля до 28 939, след въвеждането на ограничителни мерки, но най-вече заради затварянето на т. нар. „Балкански маршрут”.

Ефектът от действията на шведските власти за ограничаване на имиграцията е спорен. От 4200 души, загубили правото си на убежище от юни 2016 г., само 136 са напуснали доброволно. Други 57 са били експулсирани, а 1400 са се укрили от властите.

Проблемите пред имигрантите в Швеция са много, въпреки добрата социална политика и ниската безработица. Има недостиг на жилища. Общностите от чужденци се капсулират. Случаите на насилие са повече в кварталите, населени с бежанци. Липсата на образование и квалификация поставят имигрантите в неравностойно положение, най-вече по отношение на перспективите и заплащането.

В градове като Малмьо и Гьотеборг, където има големи мюсюлмански общности, както и в някои от предградията на Стокхолм, рязко се увеличава броят на случаите на насилие и престъпност.

На този фон най-големите противници на имиграцията в Швеция са самите имигранти, особено онези пристигнали в страната в предходните десетилетия. Те остро се противопоставят и на исканията за приемане на шериата и разпространението на радикалния ислям. Те са и най-потърпевшите от действията на младежките банди, броят на които значително нараства през последните години.

Шведските власти вече осъзнават, че да дадеш убежище и да интегрираш един човек в обществото са две съвсем различни неща. Все още обаче не искат да се откажат от идеята за „хуманитарна суперсила”.

Данните на Националния съвет за превенция на престъпността в Швеция показват рязко нарастване на убийствата през 2015 г. до 112, от които убитите с огнестрелни оръжия са 33. Около 13% от населението са станали жертва на насилие срещу личността, като има увеличение на тези престъпления спрямо предходните години.

Полицията в Швеция отрича да има квартали, където тя не патрулира и бандите налагат свои закони, но признава, че „изпитва трудности при изпълнение на задълженията си” на някои места.

Истината е, че мюсюлманите в Швеция не са много в сравнение например с България. Нивата на престъпност пък са значително по-ниски.  Но за първи път шведите се изправят пред феномена на гетата, който българите отдавна познават с т.нар. „ромски квартали”.

Мюсюлманските религиозни общности в Швеция имат около 140 000 членове. Това са близо 1,5% от населението на страната. За сравнение, 6,2 милиона са членове на Шведската лютеранска църква.

Коментари 61
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

61 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 7 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 9 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Свят Преди 9 часа

Предполагаемият извършител е 37-годишен мъж, който фигурира в регистрите като потенциален терорист

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 10 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Любопитно Преди 10 часа

През май срещу рапъра бе заведено дело по обвинения в сексуален трафик и рекет

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Свят Преди 11 часа

Експертите отбелязват, че от 15 февруари насам не е наблюдаван нов микросеизмичен пик

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

България Преди 11 часа

Тя беше задържана в петък в момент на получаване на подкуп

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 12 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 13 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 14 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 15 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 15 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 16 часа

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 16 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 16 часа

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация