ЕС коригира Шенгенската система заради европейските джихадисти
Вътрешният министър на Германия Томас де Мезиер   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е вропа може би ще трябва да коригира Шенгенската система,

за да се справи със заплахата от страна на нейни граждани, които отиват да се бият в чужбина и се връщат радикализирани в родината си,

заяви на среща с колегите си от ЕС в Люксембург германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер, цитиран от ДПА.

Проблемът за т.нар. чуждестранни джихадисти, придоби спешен характер след кървавата стрелба в Еврейския музей в Белгия през май, за която е обвинен френски гражданин от алжирски произход, бил се в редиците на джихадистка групировка в Сирия.

Според ЕС европейските джихадисти в Сирия и Ирак са около 3000.

"Тези хора са обучени за използват експлозиви и оръжие, те са радикализирани и - което е още по тревожно - те повишиха значително равнището на търпимост към насилието", заяви координаторът на ЕС по въпросите на тероризма Жил де Керхов.

"Не желаем Европа да изнася тероризъм и със сигурност не искаме обучени екстремисти да се връщат в Европа и Германия и да кроят планове за атентати", каза Де Мезиер преди днешните разговори.

"Искаме да сме сигурни, че всеки граничен служител по външните граници на ЕС знае дали човекът, който напуска територията на ЕС, е чуждестранен боец", добави той.

Това може да наложи промени в Шенгенската информационна система,

каза министърът, имайки предвид мрежата за обмен на данни между страните от Шенгенското пространство.

Австрийският вътрешен министър Йохана Микъл-Лайтнер нарече чужденците джихадисти "бомба със закъснител". Нуждаем се от засилен паспортен контрол за граждани на ЕС, каза тя и допълни, че съществуващите пунктове за гранична проверка не са достатъчни.

Де Керхов отбеляза, че министрите трябва да обмислят също да подновят кампанията за създаване на европейската база данни с информация за пътниците на авиокомпаниите, след като Европейският парламент блокира напредъка по внесено предложение.

ЕС работи също за предотвратяване на радикализацията в интернет. Снощи представители на Гугъл, Фейсбук, Туитър и Майкрософт се присъединиха към вътрешните министри на неформална вечеря в Люксембург.

Европейските министри разискваха също въвеждането на доброволни квоти за бежанци в съюза, за да се облекчат страните членки, принудени да се справят с рекорден приток на имигранти,

породен отчасти от сътресенията в Сирия, Газа и Африканския рог.

Много от бежанците се опитват да прекосят Средиземно море в разнебитени плавателни съдове. Рекордните над 139 000 души са се добрали до бреговете на Италия от началото на годината, припомня ДПА.

75% от бежанците се поемат от пет държави - Германия, Швеция, Франция, Великобритания и Италия, каза европейският комисар по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.

Това не е редно, заяви Томас де Мезиер преди срещата, като изрази надежда с колегите си да се договорят за доброволни квоти.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Арест в България: Задържаха мъж заради палеж на фабрика в Чехия

Свят Преди 1 час

Отговорност за атаката беше поета от неизвестна про-палестинска група

,

Трима загинаха при падане на дърво по време на търсене на великденски яйца в Германия

Свят Преди 2 часа

Въпреки незабавните спасителни действия, 16-годишно момиче и 21-годишна жена са загинали на място

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 4 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 4 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Любопитно Преди 4 часа

Учени предупреждават, че много легендарни места ще изчезнат завинаги

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 5 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 5 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 5 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 6 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 6 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 6 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 7 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 7 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 8 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 8 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

България Преди 9 часа

Кметът каза, че няма данни тя да има заболявания