П ристанищният квартал „Касъмпаша” в Истанбул, където е роден Реджеп Тайип Ердоган, не се е променил много за последните 63 г.
Плътно подредените дървени бараки, балконите с прострени да съхнат дрехи и бездомниците, спящи в кашони, може да бъдат видени и днес, пише „Шпигел” (Der Spiegel).
Ердоган: Европа, забравете сделката за бежанците!
Берлин: Ердоган се нуждае от враг
Пътят на Турция от република към султанат
Но именно от „Касъмпаша” Ердоган се изкачи чак до върха на турската държава. Сега нейният президент е по-могъщ и по-богат от всякога, а секретни документи може би съдържат ясни доказателства за неговата продажност.
Богатството на Реджеп Тайип Ердоган се оценява на повече от сто милиона евро, но така и не е ясно как турският президент е натрупал парите си.
Критиците го обвиняват в корупция и непотизъм - може би съвсем не без основание.
Вътрешни документи от т. нар. „Малтийски досиета” (Malta Files), предоставени на редакцията на „Шпигел” и неговите партньори от Европейската мрежа за разследващи сътрудничества (EIC), сега дават представа за тайните операции на фамилията, която управлява Турция.
Документите хвърлят светлина върху тайна сделка за кораб, от която семейството на Ердоган е забогатяло с внушителната сума от 23 млн. долара.
В основата е роденият в Азербайджан милиардер Мюбариз Мансимов, който дължи турското си гражданство на Ердоган.
През 2008 г. той е прехвърлил танкера „Агдаш” на компанията Bumerz Limited, ръководена от близък кръг роднини на Ердоган - неговия зет Зия Илген, неговия брат Мустафа и най-големия му син - Бурак.
Сделката е извършена от компании, регистрирани в Малта и на известния като данъчен оазис британски остров Ман.
През 2011 г. акциите на Bumerz Limited са прехвърлени на Ситки Аян, турски предприемач и приятел на Ердоган още от детските му години.
Три четвърти от капитала е осигурен от Мансимов, а останалото финансиране идва от турския бизнесмен Ситки Аян. Мансимов поел кредита за изграждането на „Агдаш” в размер на 18,4 млн. долара.
До октомври 2015 г. това му е струвало около 21 млн. долара. След това Мансимов е удължил договора с „Бумерц” с още 5 години, като плаща 3400 долара на ден за „Агдаш”.
Доказателства за прякото участие на Ердоган няма, но от 2008 г. насам турските сделки на Мансимов са нараснали значително. Той е получил поръчката за изграждане на пристанището в Бодрум, както и акции в турската строителна фирма „Текфен”.
Нито едно от изброените по-горе лица не е отговорило на молбата на EIC да коментират информацията.
'Erdoğan Ailesi'nin gizli offshore anlaşmasıhttps://t.co/B9QQvN2LIh pic.twitter.com/VWHWrDt3Yr
— Haberdar (@Haberdar) 27 май 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!