Р азлични човешки истории и хиляди променени съдби съпътстват атентатите в Брюксел. Някои описват ужаса след взривовете, други загубата на своите близки. Някои уличават белгийските власти в бездействие.

"Искам да го забравя, но не мога. Сякаш се случи тази сутрин. Ужасно е да живееш с това", разказва пред "Дойче веле" фотографът и журналист Кетеван Кардава, заснела ужаса на "Завентем", минути след атентатите.

Грузинката се намира на метри от един от атентаторите, когато той се взривява. За секунда тя се скрива във фотокабинка, очаквайки трети взрив, но в последствие решава да отрази какво се случва. Снимките от нейния смартфон, които тя качва в социалните мрежи, са някои от първите кадри от летището.

"Много ще е тъжно и много трудно", казва в дните преди годишнината Томас Савари, изгубил доведената си майка при взривовете на летището. Савари едновременно с това алармира, че властите не са свършили достатъчно за хората след атентатите.

"Бяхме напълно изоставени от правителството", твърди той. Семейството му не е получило никакво съдействие - икономическо, социално или съдебно.

Наскоро професионалния баскетболист Себастиян Белин се изказа остро заради липсата на компенсации. Финансовата помощ в размер на няколко хиляди евро е стигнала до много малко хора.

"Белгийските граждани плащат невероято големи данъци за невероятно здравеопазване. След години наред плащане, когато накрая имаме нужда от помощ, нея я няма", заяви Белин пред АП.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Градът

Спестяването от социални плащания може би е неглижирано за сметка на разходите за сигурност. Властите в Брюксел все още поддържат високо ниво на терористична заплаха. Наблюдението на летището и в метрото е увеличено, а тежко въоражени полицаи продължават периодично да обикалят забележителностите в града.

Въпреки това, данните показват постепенно възстановяване на туристическите потоци след трагедията. "Отне ни около 6 месеца нормалния трафик да се възстанови. През ноември, декември и януари имаме рекорден брой пътници", твърди шефът на "Завентем" Арнауд Фест.  

Възпоменателната стена пред белгийското летище
Възпоменателната стена пред белгийското летище Източник: ЕПА/БГНЕС

"Ние сме втория най-космополитен град в света и искаме тук да продължат да живеят хора от всякакви националности", казва Патрик Бонтинк, ръководител на туристическото бюро "Visit Brussels".

Мигрантският квартал Моленбек, откъдето са родом голяма част от атентаторите в Брюксел и Париж, обаче остава емблематична демонстрация за трудното съжителство.

След миналогодишните атентати властите проведоха редица акции, с цел прочистване на квартала от радикалния ислям. Резултатът е спорен. Въпреки мерките за сигурност и програмите за проблемни младежи, радикализмът в квартала все още не е изчезнал, а съжителството между културите е по-трудно от всякога.

 

"Образът на мюсюлманите от Моленбек в медиите е много негативен", изтъква Мохамед Ел Бакири, който едновременно е жител на квартала и губи съпругата си в един от брюкселските взривове преди година. Според него, повечето жители на квартала не заслужават негативните квалификации и просто искат да живеят в мир.

За твърдите действия на властите признава кмета на района Франсоа Шепман. След атентатите на показ са престъпленията на някои улици и екстремизма, проповядван в джамии и религиозни училища. Наред с полицейските операции, Шепман затваря редица храмове и открива, че 102 неправителствени организации, действащи в квартала, са свързани с нелегални дейности.

Атентаторите от Париж и Брюксел - на социални помощи 

Между 4 и 16 години затвор за четирима атентатори от Белгия

"Факт е, че имаше разчистване в Моленбек след атентатите в Париж", признава тя. "Ще са нужни години преди квартала да добие позитивен имидж."

Не е ясно кога и самия Брюксел ще се възстанови напълно след нападенията. 

Церемониите

С откриване на паметник, възспоменателни церемонии и временно спиране на градския и въздушен транспорт Брюксел отбеляза първата годишнина от кървавите атентати на 22 март 2016г. Градът и жителите му продължават да живеят с физическите и психологически последствия от експлозиите, а образа на европейската столица вероятно е променен завинаги. 

На днешния ден преди една година двама атентатори-самоубийци се взривиха на летище "Завентем", а трети стори същото в метровлак, намиращ се в близост до спирка "Малбек". При нападението загинаха 32 души, а над 300 бяха ранени.

Без лаптопи и таблети на полети от Близкия изток до САЩ

Ние и терорът

Отговорност за атаките пое групировката "Ислямска държава". Те бяха подготвени от същата клетка на организацията, отговорна за атентатите във френската столица Париж няколко месеца по-рано.   

„Сега имаме място, където да скърбим и да отдадем дължимото на паметта на загиналите. Да си припомним смелостта на пътниците и спасителите в този ужасен ден”, заяви кметът на Брюксел Иван Майер при церемонията по откриването на бронзов паметник на брюкселското летище.

Статуята "С мисъл за полет" на скулптура Оливие Стрьобел се намира в парка до "Завентем". Нейният оригинал бе унищожен при взривовете в самия терминал.

По-рано белгийския крал Филип и кралица Матилде, както и представители на федералното правителство, участваха в две специални церемонии - пред летището и на метростанцията.   

При изключителни мерки за сигурност, кралят положи цветя пред специално издигната стена с надпис "Винаги ще помним 22/3" на терминала на "Завентем", където 16 души загинаха.

Крал Филип полага венец пред брюкселското летище.
Крал Филип полага венец пред брюкселското летище. Източник: ЕПА/БГНЕС

На събитието бяха допуснати единствено официални лица, роднини на жертвите, служители на летището и участници в спасителните екипи, работили в деня на атентатите.

Точно в 7,58ч. местно време, една година след първоначалните взривове, присъстващите запазиха минута мълчание. С цел пълна тишина въздушния трафик беше преустановен за 26 минути в най-натовареното време от деня.  

В последствие кралят и кралицата се качиха на влак, с който да стигнат до квартала на Европейските институции в Брюксел, а оттам се прехвърлиха на метрото до спирка "Малбек".

Пред станцията крал Филип постави венец на възпоменателна стена, сходна на тази пред летището.  

Кралица Матилде и Крал Филип
Кралица Матилде и Крал Филип Източник: ЕПА/БГНЕС

Градският транспорт спря за една минута в 9,11ч., отново точно една година след взривовете. Вместо да пазят тишина обаче, пътниците в метрото и автобусите бяха призовани да пляскат и вдигат шум заедно с клаксоните на шофьорите.  

 

По-късно служителите в Европейския съвет запазиха минута мълчание в чест на жертвите на атентатите, заедно с председателя на институцията Доналд Туск. Същото сториха и комисарите от ЕК.

"Европа никога няма да забрави какво се случи", написа Туск в Туитър. "Заставаме заедно срещу тероризма", прибавя към посланията генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Централите на всички тези институции в белгийската столица, се намират в близост до станция "Малбек".

Жена скърби, по време на церемонията пред летище "Завентем".
Жена скърби, по време на церемонията пред летище "Завентем". Източник: ЕПА/БГНЕС

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Каква е нетната стойност на Майк Уолц?</p>

Тръмп отстрани Майк Уолц: Нови промени в екипа за национална сигурност

Свят Преди 11 минути

Тръмп назначава Марко Рубио за временен заместник и номинира Уолц за нов посланик в ООН

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Любопитно Преди 41 минути

Кампанията включва модели на ТОП марки като Samsung, HONOR, Motorola и други

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 48 минути

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 1 час

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 1 час

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 1 час

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

<p>Почина изпълнителката на хита &quot;I Kissed a Girl&quot;</p>

Джил Собюл, изпълнителката на "I Kissed a Girl", трагично загина при пожар

Свят Преди 1 час

Новината за смъртта ѝ идва само ден преди планирано нейно участие

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Свят Преди 1 час

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

<p>Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела</p>

Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела във Ватикана

Свят Преди 2 часа

След всеки два кръга на гласуване бюлетините на кардиналите се изгарят в специална пещ

Рускиня преби съпруга си след скандал в Полски Тръмбеш

Рускиня преби съпруга си след скандал в Полски Тръмбеш

България Преди 2 часа

В хода на конфликта мъжът е получил открита рана на главата

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

България Преди 2 часа

52 рода загиват, но една вяра възкръсва: Цената на християнството в България