Без лаптопи и таблети на полети от Близкия изток до САЩ
Забраната важи за полети от десет летища в Близкия изток и Северна Африка   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П о-големи електронни устройства са временно забранени в пътническите салони на самолетите пътуващи към САЩ от осем в Близкия изток и Северна Африка. Информацията за новата мярка изтече по-рано днес в информационните агенции, а по-късно беше обявена официално от администрацията на Доналд Тръмп.

Новите правила означават, че пътниците няма да могат да вкарват техника като лаптопи, таблети и видеокамери в ръчния си багаж. Устройства като мобилни телефони и медицински апарати няма да са обхванати от правилото. Същата забрана няколко часа по-късно обявиха и британските власти.

Хванаха джихадист с газови бутилки в Брюксел

Атентат в джамия в Квебек - убити и ранени 

Забраната ще важи за големите авиокомпании от Близкия изток и Северна Африка -  Роял джордениън еърлайнс, Иджипт еър, Търкиш еърлайнс, Еър Мароко, Кувейт еърлайнс, Катар еърлайнс, Емирейтс, Етихад еъруейз, Сауди Арейбиън еърлайнс. Мярката обхваща 10 летищата - в Кайро, Аман, Кувейт, Казабланка, Доха, Рияд, Джеда, Истанбул, Абу Даби и Дубай.

Американското министерство на вътрешната сигурност очаква авиокомпаниите в списъка да въведат ефективно изпълнение на забраната в рамките на 96 часа, считано от днес. Това означава, че оттук нататък пътниците им ще трябва да слагат неща като преносимите си компютри в багажа, който отива към товарния отсек на самолета. Мярката ще засегне около 50 полета дневно.

"Анализ на разузнавателните служби показва, че терористични групи продължават да се прицелват във въздушния транспорт и търсят нови методи, за да извършват атентати, като например укриване на експлозиви в стоки за масово потребление", каза един от американските представители, обявил новата забрана, предаде Франс прес. 

Властите в САЩ не уточнават колко дълго забраната ще е в сила, но изтъкват, че авиокомпаниите, които се забавят с изпълнението й, могат да загубят правото си да летят до Америка. 

 

 

"Търкиш еърлайнс" (Turkish Airlines) вече уведомиха своите пътници за въвеждането на забраната в съобщение на официалния си сайт. Там се уточнява, че тя важи за "устройства, по-големи от мобилен телефон (смартфон)", но изключва "медицински устройства". По-рано Йорданските кралски авиолинии също уведомиха своите клиенти за новите ограничения. 

Йорданските кралски авиолинии съобщиха в "Туитър", че пътниците им от утре няма да имат право да внасят повечето видове електронни устройства в ръчния си багаж.
Йорданските кралски авиолинии съобщиха в "Туитър", че пътниците им от утре няма да имат право да внасят повечето видове електронни устройства в ръчния си багаж. Източник: ЕПА/БГНЕС

Защо се въвежда мярката?

Миналия февруари самолет на дубайската авиокомпания Daallo беше разтърсен от експлозия малко след излитането си от сомалийската столица Могадишу. Пилотът успя да приземи самолета, а предполагаемият атентатор беше единствената жертва. Ако той беше взривил устройството си вече високо във въздуха със сигурност целият самолет  щеше да е унищожен.

В последствие разследващите органи разкриха, че бомбата е била в лаптопа на джихадиста. Отговорност за атентата пое сомалийската групировка Ал-Шабаб, която е свързана с Ал-Кайда.

Възможността за други подобни нападения в момента притеснява американското разузнаване, коментира Би Би Си. Както и в други случаи обаче, конкретната причина за забраната засега не е ясна.

Според непотвърдена информация, в момента заплахата идва от предполагаеми планове за атентати на групировката Ал-Кайда на Арабския полуостров.

Тръмп и Близкия изток

Почти непосредствено след встъпването си във власт в началото на годината американският президент Доналд Тръмп наложи пряка забрана за влизане в САЩ за 120 дни на граждани на 7 мюсюлмански страни - Ирак, Сирия, Иран, Судан, Либия, Сомалия и Йемен. Ограничението включваше и хора, които са постоянно пребиваващи в САЩ.

След масово недоволство и съдебно решение, администрацията на Тръмп беше принудена да отмени забраната.

Тръмп с нова версия на указа, който разгневи света

Забраната на Тръмп падна

В средата на този месец в сила влезе по-мека версия на указа, с която се забрани само издаването на нови визи за 90 дни и прекратяване на програмите по прием на нови бежанци за 120 дни. Извън ограниченията обаче бяха извадени гражданите на Ирак. 

Днес от министерството по вътрешната сигурност отрекоха забраната за електронни устройства да е свързана с предишните действия на администрацията, което може да означава, че е свързана с конкретна информация на разузнаването за планувани терористични действия. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК: Това е крачка назад в европейския път на Сърбия

ЕК: Това е крачка назад в европейския път на Сърбия

Свят Преди 3 часа

Пакетът от пет закона в областта на правосъдието бяха оценени от ЕК като "крачка назад в европейския път на Сърбия"

BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 6 часа

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 6 часа

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

<p>Йотова:&nbsp;Европа беше &bdquo;във ваканция&ldquo; и е време да се събудим</p>

Йотова от Мюнхенската конференция: Европа беше "във ваканция" и е време да се събудим

България Преди 6 часа

Президентът е провела срещи с Антониу Коща и с Николай Младенов

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

България Преди 7 часа

Трафикът се осъществява по обходен маршрут по път II-18 на Софийския околовръстен път и се регулира от пътна полиция

<p>Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София</p>

Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София Пламен Максимов

България Преди 7 часа

Пред журналисти адвокатът на Максимов – Мартин Кантарев, каза, че ще обжалва, тъй като не са съгласни с изводите на съда

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 7 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 8 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 8 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 9 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 9 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 9 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 9 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа