Р азлични човешки истории и хиляди променени съдби съпътстват атентатите в Брюксел. Някои описват ужаса след взривовете, други загубата на своите близки. Някои уличават белгийските власти в бездействие.

"Искам да го забравя, но не мога. Сякаш се случи тази сутрин. Ужасно е да живееш с това", разказва пред "Дойче веле" фотографът и журналист Кетеван Кардава, заснела ужаса на "Завентем", минути след атентатите.

Грузинката се намира на метри от един от атентаторите, когато той се взривява. За секунда тя се скрива във фотокабинка, очаквайки трети взрив, но в последствие решава да отрази какво се случва. Снимките от нейния смартфон, които тя качва в социалните мрежи, са някои от първите кадри от летището.

"Много ще е тъжно и много трудно", казва в дните преди годишнината Томас Савари, изгубил доведената си майка при взривовете на летището. Савари едновременно с това алармира, че властите не са свършили достатъчно за хората след атентатите.

"Бяхме напълно изоставени от правителството", твърди той. Семейството му не е получило никакво съдействие - икономическо, социално или съдебно.

Наскоро професионалния баскетболист Себастиян Белин се изказа остро заради липсата на компенсации. Финансовата помощ в размер на няколко хиляди евро е стигнала до много малко хора.

"Белгийските граждани плащат невероято големи данъци за невероятно здравеопазване. След години наред плащане, когато накрая имаме нужда от помощ, нея я няма", заяви Белин пред АП.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Градът

Спестяването от социални плащания може би е неглижирано за сметка на разходите за сигурност. Властите в Брюксел все още поддържат високо ниво на терористична заплаха. Наблюдението на летището и в метрото е увеличено, а тежко въоражени полицаи продължават периодично да обикалят забележителностите в града.

Въпреки това, данните показват постепенно възстановяване на туристическите потоци след трагедията. "Отне ни около 6 месеца нормалния трафик да се възстанови. През ноември, декември и януари имаме рекорден брой пътници", твърди шефът на "Завентем" Арнауд Фест.  

Възпоменателната стена пред белгийското летище
Възпоменателната стена пред белгийското летище Източник: ЕПА/БГНЕС

"Ние сме втория най-космополитен град в света и искаме тук да продължат да живеят хора от всякакви националности", казва Патрик Бонтинк, ръководител на туристическото бюро "Visit Brussels".

Мигрантският квартал Моленбек, откъдето са родом голяма част от атентаторите в Брюксел и Париж, обаче остава емблематична демонстрация за трудното съжителство.

След миналогодишните атентати властите проведоха редица акции, с цел прочистване на квартала от радикалния ислям. Резултатът е спорен. Въпреки мерките за сигурност и програмите за проблемни младежи, радикализмът в квартала все още не е изчезнал, а съжителството между културите е по-трудно от всякога.

 

"Образът на мюсюлманите от Моленбек в медиите е много негативен", изтъква Мохамед Ел Бакири, който едновременно е жител на квартала и губи съпругата си в един от брюкселските взривове преди година. Според него, повечето жители на квартала не заслужават негативните квалификации и просто искат да живеят в мир.

За твърдите действия на властите признава кмета на района Франсоа Шепман. След атентатите на показ са престъпленията на някои улици и екстремизма, проповядван в джамии и религиозни училища. Наред с полицейските операции, Шепман затваря редица храмове и открива, че 102 неправителствени организации, действащи в квартала, са свързани с нелегални дейности.

Атентаторите от Париж и Брюксел - на социални помощи 

Между 4 и 16 години затвор за четирима атентатори от Белгия

"Факт е, че имаше разчистване в Моленбек след атентатите в Париж", признава тя. "Ще са нужни години преди квартала да добие позитивен имидж."

Не е ясно кога и самия Брюксел ще се възстанови напълно след нападенията. 

Церемониите

С откриване на паметник, възспоменателни церемонии и временно спиране на градския и въздушен транспорт Брюксел отбеляза първата годишнина от кървавите атентати на 22 март 2016г. Градът и жителите му продължават да живеят с физическите и психологически последствия от експлозиите, а образа на европейската столица вероятно е променен завинаги. 

На днешния ден преди една година двама атентатори-самоубийци се взривиха на летище "Завентем", а трети стори същото в метровлак, намиращ се в близост до спирка "Малбек". При нападението загинаха 32 души, а над 300 бяха ранени.

Без лаптопи и таблети на полети от Близкия изток до САЩ

Ние и терорът

Отговорност за атаките пое групировката "Ислямска държава". Те бяха подготвени от същата клетка на организацията, отговорна за атентатите във френската столица Париж няколко месеца по-рано.   

„Сега имаме място, където да скърбим и да отдадем дължимото на паметта на загиналите. Да си припомним смелостта на пътниците и спасителите в този ужасен ден”, заяви кметът на Брюксел Иван Майер при церемонията по откриването на бронзов паметник на брюкселското летище.

Статуята "С мисъл за полет" на скулптура Оливие Стрьобел се намира в парка до "Завентем". Нейният оригинал бе унищожен при взривовете в самия терминал.

По-рано белгийския крал Филип и кралица Матилде, както и представители на федералното правителство, участваха в две специални церемонии - пред летището и на метростанцията.   

При изключителни мерки за сигурност, кралят положи цветя пред специално издигната стена с надпис "Винаги ще помним 22/3" на терминала на "Завентем", където 16 души загинаха.

Крал Филип полага венец пред брюкселското летище.
Крал Филип полага венец пред брюкселското летище. Източник: ЕПА/БГНЕС

На събитието бяха допуснати единствено официални лица, роднини на жертвите, служители на летището и участници в спасителните екипи, работили в деня на атентатите.

Точно в 7,58ч. местно време, една година след първоначалните взривове, присъстващите запазиха минута мълчание. С цел пълна тишина въздушния трафик беше преустановен за 26 минути в най-натовареното време от деня.  

В последствие кралят и кралицата се качиха на влак, с който да стигнат до квартала на Европейските институции в Брюксел, а оттам се прехвърлиха на метрото до спирка "Малбек".

Пред станцията крал Филип постави венец на възпоменателна стена, сходна на тази пред летището.  

Кралица Матилде и Крал Филип
Кралица Матилде и Крал Филип Източник: ЕПА/БГНЕС

Градският транспорт спря за една минута в 9,11ч., отново точно една година след взривовете. Вместо да пазят тишина обаче, пътниците в метрото и автобусите бяха призовани да пляскат и вдигат шум заедно с клаксоните на шофьорите.  

 

По-късно служителите в Европейския съвет запазиха минута мълчание в чест на жертвите на атентатите, заедно с председателя на институцията Доналд Туск. Същото сториха и комисарите от ЕК.

"Европа никога няма да забрави какво се случи", написа Туск в Туитър. "Заставаме заедно срещу тероризма", прибавя към посланията генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Централите на всички тези институции в белгийската столица, се намират в близост до станция "Малбек".

Жена скърби, по време на церемонията пред летище "Завентем".
Жена скърби, по време на церемонията пред летище "Завентем". Източник: ЕПА/БГНЕС

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Николай Младенов: Примирието в Газа се спазва

Николай Младенов: Примирието в Газа се спазва

Свят Преди 1 час

По думите му от „Хамас“ не се изисква „да изчезне като политическо движение“

Словакия затвори границата си с Украйна

Словакия затвори границата си с Украйна

Свят Преди 2 часа

От съображения за сигурност всички гранични пунктове по границата с Украйна са затворени

Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)

Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)

Любопитно Преди 3 часа

„Безсъмнено това е огромен момент за принцесата“, заяви съветник на принцесата на Уелс, която не е осъществявала официална визита в чужбина, откакто обяви диагнозата си рак

Мобилизация за „подготовка за война“ почна в Беларус

Мобилизация за „подготовка за война“ почна в Беларус

Свят Преди 4 часа

Лукашенко: Всички се подготвяме за война

Шофьор кара в насрещното на автомагистрала „Тракия”

Шофьор кара в насрещното на автомагистрала „Тракия”

България Преди 4 часа

Водачът е установен- жител на град Пловдив

Русия постави условие за преговори за мир с Украйна

Русия постави условие за преговори за мир с Украйна

Свят Преди 4 часа

Зеленски трябва да заповяда на украинските сили да сложат оръжие

„Мадуромаксинг“: Марко Рубио облече емблематичния анцуг на Мадуро

„Мадуромаксинг“: Марко Рубио облече емблематичния анцуг на Мадуро

Свят Преди 4 часа

Държавният секретар Марко Рубио предизвика фурор в социалните мрежи, появявайки се на борда на Air Force One със същия спортен екип Nike, с който беше облечен венецуелският диктатор Николас Мадуро в момента на неговото залавяне от американските сили

Готви се нова оставка на министър в Лондон

Готви се нова оставка на министър в Лондон

Свят Преди 4 часа

Стийтинг е дал ясно да се разбере, че е решен да се кандидатира за лидер на Лейбъристката партия

Израел засили атаките срещу Газа

Израел засили атаките срещу Газа

Свят Преди 5 часа

ЦАХАЛ не коментира увеличилите се атаки

<p>Мирчев: Разликата е, че днес шефът на ДАНС е различен</p>

Ивайло Мирчев: Разликата е, че днес шефът на ДАНС е различен

България Преди 5 часа

Ивайло Мирчев: Ще подкрепим Комисия за разследване на случая "Петрохан"

Ситуацията е кризисна, търсят начин да стартират пръскането срещу комари край Дунав

Ситуацията е кризисна, търсят начин да стартират пръскането срещу комари край Дунав

България Преди 5 часа

Ивкова: Пропуснат е доста дълъг период, в който е могло да бъде намерено решение

"Възраждане": Пеевски сам се отказа от охраната си

"Възраждане": Пеевски сам се отказа от охраната си

България Преди 5 часа

"Възраждане" са внесли законопроект за това никой от народните представители да няма право на охрана от НСО

<p>След смърт от норовирус: Френските власти карантинираха&nbsp;кораб в Бордо</p>

След смърт от норовирус: Френските власти карантинираха над 1700 души на кораб в Бордо

Свят Преди 5 часа

Според френските здравни власти един 90-годишен пътник е починал, а около 50 души са проявили симптоми на вируса

Благотворителен футболен турнир в подкрепа на децата на ParaKids

Благотворителен футболен турнир в подкрепа на децата на ParaKids

Любопитно Преди 5 часа

В инициативата се включиха 12 отбора – както корпоративни, така и съставени от ученици и приятели, обединени от желанието да подкрепят каузата

Борисов: Радвам се, че от днес съм сигурен и свободен български гражданин

Борисов: Радвам се, че от днес съм сигурен и свободен български гражданин

България Преди 5 часа

Така лидерът на ГЕРБ коментира свалянето на охраната му от НСО

Сатоши

Скандал с молдовския хит „Viva, Moldova“ на "Евровизия", Лео Бианки обвини в плагиатство

Любопитно Преди 6 часа

В социалните мрежи се появиха паралели между молдовската песен и българския летен хит от преди повече от 10 години – „Цяло лято“ на Играта, Лео и Криско