Т ази неделя 55,3 милиона турски граждани ще имат правото да гласуват на референдум за повече изпълнителни правомощия на президента.
Държавният глава Реджеп Ердоган твърди, че промяната на системата ще донесе политическа последователност и страната ще стане по-устойчива на вътрешни и външни заплахи.
Любовта и омразата към Ердоган (ГАЛЕРИЯ)
За да обикнат още повече Ердоган
Какво ще се случи в Турция през 2017 г.
Критиците му смятат, че на православния Великден южната ни съседка окончателно може да приеме авторитарна форма на управление. Така или иначе, решението за това ще се вземе по демократичен път.
Ето някои от важните въпроси, цифри и факти, свързани с допитването в Турция.
Въпросът не присъства на бюлетините
Изборният лист е разделен на две. От лявата страна на бял фон е изписано "Да" (Evet), a от дясната "Не" (Hayir) на кафяв фон. Гласоподвателите полагат печат с думата "избор" върху предпочитания от тях отговор.
Интересното е, че фактическия въпрос на допитването не присъства на бюлетината. Общото "Да" или "Не" показва подкрепата за 18 конституционни промени, предлагани от президента Ердоган и правителството на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
Пътят на Турция от република към султанат
Референдумът може да разцепи Турция
Най-общо поправките изграждат президентска форма на управление, вместо сегашната парламентарна. Държавният глава ще започне да оглавява правителството, а постът премиер ще изчезне от политическата система.
Очакването на властта е, че всичко това е ясно на гласоподавателите след кампанията.
Колко са урните и как ще се брои
В Турция ще има 167 000 изборни урни, като във всяка секция ще има по няколко. За всяка от урните има назначено отговорно лице. Големите пет партии имат право на наблюдатели в изборния ден и при преброяването.
Резултатите се пращат към районните комисии заедно с бюлетините и там се въвеждат в компютърна система.
Реджеп Ердоган: Ще бъде по-лесно, ако ЕС отхвърли кандидатурата на Турция
Кълъчдароглу: Ердоган е организирал преврата
Представители на управляващите и опозицията имат право да следят целия процес - включително в районните към националната избирателна комисия в Анкара.
До миналата седмица право на глас имаха 2,7 милиона турци в чужбина. Техните гласове са транспортирани в Анкара и ще бъдат броени и отчетени заедно с тези от самата Турция след края на изборния ден.
В турските затвори ще има 461 изборни урни.
Принципно това означава, че много политически противници на Ердоган и ПСР ще могат също да изразят волята си.
Изборните власти ще решат кога медиите могат да започнат да съобщават резултати. Това обикновено става няколко часа след края на изборния ден.
Няма да има екзитпол проучвания, а реални резултати от цялата страна ще се обновяват непрекъснато.
В зависимост от това колко е оспорвано гласуването, резултатът от него ще стане ясен неделя вечерта или през първите часове на понеделник.
Има ли интрига?
Според повечето прогнози, както от управляващите, така и от опозицията, съревнованието ще е оспорвано.
Постепенно през годините на управление на ПСР и особено настойчиво след опита за преврат миналото лято, Ердоган и правителствата на партията наложиха медийна цензура и политически репресии спрямо несългасните с тях.
Въпреки това, към момента от опозиционните Републиканска народна партия и прокюрдската Демократична народна партия отчитат, че поне преброяването би трябвало да е честно.
Така към този момент е трудно да се предположи дали турците ще дадат повече власт в ръцете на Реджеп Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!