Н а 2 октомври 1940 г. Лудвиг Фишер, губернатор на варшавската област в окупирана Полша, подписва официална заповед за обособяване на еврейски квартал във Варшава.
Гетото бързо се превръща в най-голямото за всички окупирани от Германия територии в Европа по това време.
Всички евреи във Варшава са принудени да се изнесат в областта на гетото до 15 ноември 1940 г., когато кварталът е запечатан.
Общо 113 000 поляци са изпратени в „арийската част“ и са заместени от 138 000 евреи от централните части на града.
До април 1941 г. Варшавското гето достига най-високия си брой жители
395 000 поляци от еврейски произход от града, 50 000 евреи от западните части на областта, 3000 от източните части и 4000 от Германия – всички те са преместени в квартала в първите месеци на годината.
Красивите лица на злото в концлагера "Равенсбрюк"
Това прави общо около 460 000 души, поне 85 000 от които деца на до 14-годишна възраст. Обитателите са твърде много, а площта твърде малка. На стая се падали по повече от седем човека човека.
В рамките на година и половина хиляди полски и румънски евреи от по-малките градове и села са докарани във варшавското гето. Междувременно болестите и глада успяват да поддържат броя на хората един и същ – едни умират, други идват.
Вижте повече снимки от Варшавското гето в нашата галерия
Дневната дажба храна на евреите в гетото се равнявала на 184 калории,
на поляците неевреи – 699 калории, а на немците 2613 калории. През август 1941 г. порциите спадат, като евреите получават максимум 177 калории на ден. Храните предсталявали сух хляб, нискокачествени брашно и картофи, ряпа и съвсем малки количества маргарин, захар и месо.
Завещанието на една шотландка, загубила живота си в Аушвиц
Учителката, която надхитри Гестапо
Важно е да се отбележи, че приемът на по-малко от 1000 калории на ден на води до неизбежна смърт само до няколко седмици.
Единственият начин за оцеляване бил чрез вмъкване на храна тайно
или чрез обмяна на стоки. 80 процента от консумативите в гетото са вкарани нелегално. Създават се частни магазини в арийската страна на града, за да се продават стоки в неарийската.
Историята на единствената българка, оцеляла в Аушвиц
Ане Франк може да не е била предадена
Храните най-често са донасяни от деца, които десетки пъти на ден прескачат оградата, за да се върнат с храна за близки и приятели – храна, която често тежи колкото самите деца.
Въпреки борбата за оцеляване между октомври 1940 г. и юли 1942 г. 92 000 души, около 20 процента от жителите на гетото, умират от студ, глад и болести.
На 21 юли 1942 г. започва голямата акция „Варшава“,
в която нацистите масово депортират евреите в лагера на смъртта „Треблинка“.
Случаят на финландските евреи-съюзници на Хитлер
До 21 септември поне 300 000 души загиват в газовите камери. През октомври 1942 г. в гетото са останали 35 639 човека, около 10 процента от хората, регистрирани на тази територия през юли същата година.
На 19 април 1943 г. евреите от Варшава въстават срещу нацистите
Германските военни разрушават гетото и убиват обитателите му. 56 065 от останалите евреи в целия град умират в битка или са депортирани до лагери на смъртта. До май 1943 г. варшавското гето престава да съществува.
Във видеото на канала zoomintv във Vbox7 вижте какво мислят хората за селфитата от мемориала на жертвите на Холокоста в Берлин:
Вижте още:
Вижте лицата на чудовищата на Хитлер
Германски военни реагират на снимки от концентрационни лагери
Една от най-въздействащите и убедителни картини на Холокоста
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!