Н а 23 юни 1943 г. една 30-годишна жена влиза в седалището на Гестапо в Лион, Франция. След като представя фалшиви документи за самоличност, на нея ѝ е позволено да се срещне с Клаус Барби, висш офицер от германските тайни служби, който остава в историята със зловещия прякор „Касапинът от Лион“.
Срещата с Барби е само първата стъпка в смелия план на Люси Обрак да спаси мъжа си Реймънд, и други членове на френската Съпротива от нацистки затвор.
Учителка, съпруга и майка, която живее двойнствен живот
като активен противник на правителството и на нацистка Германия по време на Втората световна война, Люси печели световна слава за военновременния си героизъм.
Красивите лица на злото в концлагера "Равенсбрюк"
Случаят на финландските евреи-съюзници на Хитлер
„Ангелът на смъртта“ – д-р Йосиф Менгеле
След като Съюзниците освобождават окупирана Франция през август 1944 г., тя прекарва остатъка от живота си, преподавайки на френските ученици уроците на надежда и съпротива в лицето на най-брутално потисничество.
Когато е на 19 години Люси се мести сама в Париж и започва да учи, за да може да влезе в елитната Сорбона. Жестоката бедност в столицата по време на Голямата депресия я потриса и тя става ентусиазиран член на Френската комунистическа партия.
През 1937 г. тя влиза в Сорбоната и завършва само след една година. Първата ѝ работа като учител е в гимназия в Страсбург, разположена край река Рейн, близо до границата с Германия. Две години по-късно Люси се запознава и се влюбва в Реймънд Самуел, студент по инженерство от добро и заможно еврейско семейство.
По-късно същата година тя се готви да замине за САЩ, след като печели учителска стипендия. Но на 1 септември, четири дни преди Люси да отплава за Ню Йорк, германските войски нахлуват в Полша, което кара Великобритания, Франция и други държави да обявят война на Германия.
Люси отменя пътуването си и успява да прекоси цяла Франция
и да се вмъкне в Страсбург, където тогава не са допускани цивилни, убеждавайки американски лекари да я носят на носилка. След като се събират отново, тя и Реймънд се женят през декември същата години.
Германия напада Франция през пролетта на 1940 г. и Реймънд е един от близо 2 млн. френски войници, които са пленени само за няколко седмици. Знаейки, че трябва да спаси мъжа си преди да бъде прехвърлен в лагер за военнопленници в Германия, Люси отново предприема опасно пътуване из Франция до мястото, където той е задържан – Саребург.
По време на кратка среща с мъжа ѝ тя успява дискретно да му даде лекарство, което го кара да вдигне висока температура, когато той е преместен в болница Люси успява да му помогне да избяга. Младата двойка остава в хотел (където повечето гости са германски офицери) преди да избяга с влак до Лион, най-важният град в т.нар. „свободна зона“ във Франция.
Люси и мъжът ѝ се присъединяват към Съпротивата. До края на 1942 г. цяла Франция е окупирана от германските войски и започва мащабната депортация на евреи. През зимата на същата година
в Лион пристига Клаус Барби с решението да проникне в Съпротиваа и да я смаже.
През март 1943 г. Гестапо арестува Реймънд, който по това време използва фамилията Обрак. Въпреки, че е отговарял за набирането и обучението на хора за Съпротивата, Реймънд (арестуван под името Франсоа Вале) е освободен, след като успява да убеди Гестапо, че само продава неща на черния пазар.
Н 21 юни обаче Реймънд отново е арестуван, заедно с лидера на Съпротивата Жан Молен, след нападение на Гестапо в предградие на Лион. Барби и офицерите му подлагат двамата мъже на жестоки мъчения, а по-късно Молен умира от раните си.
Докато Реймънд е в затвора Люси, която по това време е бременна с второто им дете посещава Барби и го моли да освободи „годеника“ ѝ заради влошеното му здраве. След като германецът отхвърля молбата ѝ тя прави второ посещение и той ѝ заявява, че Реймънд е осъден на смърт.
Дори, когато Люси обикаля моргите, надявайки се да не намери там ялото на мъжа си, тя не се отказва от спасителния план. Тя успява да получи достъп до друг германски офицер и печели симпатиите му, цитирайки
френски закон, който позволява на осъдените на смърт да се оженят.
Измамата сработва и на 21 октомври „сватбата“ се провежда в централата на Гестапо. Един час по-късно, когато германците карат Реймънд обратно към затвора, Люси и още няколко членове на Съпротивата нападат микробуса, убиват няколко германски войници и освобождават Реймънд заедно с още 16 затворници.
Семейство Обрак стават едни от най-търсените лица от Гестапо и се налага да се укрият заедно с малкия си син. Най-накрая през февруари 1944 г. те са евакуирани във Великобритания, а Люси ражда дъщеря им Катрин само няколко дни след пристигането им там. Пресата в съюзническите страни не спират да хвалят двойката, и особено Люси, за проявения героизъм и ги превръщат в символи на доблестната Френска съпротива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!