Президентът Румен Радев възнамерява да връчи мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ в четвъртък.
Това той заяви преди днешните му консултации с партията на Бойко Борисов и БСП. На тях ще бъде финално уточнено и кога победителите на парламентарните избори ще получат възможността да предложат правителство.
Радев коментира пред журналисти и други две важни теми - скандалът "ЦУМ-Гейт" и отношенията с Турция.
България иска добросъседски отношения, но няма да допусне намеса във вътрешните ни работи, заяви президентът.
Вижте фотогалерията ни от консултациите между партиите и президента
17 министри и четирима вицепремиери в новия кабинет
Радев потвърди, че кабинет на ГЕРБ и Обединените патриоти ще може да разчита на подкрепата му.
"Това зависи изключително от работата на правителството, зависи, разбира се, и от организацията на работа в българския парламент", отговори той на въпрос дали правителството ще може да изкара пълен 4-годишен мандат.
Вчера представители на ГЕРБ и националистическите партии обявиха, че съставът на правителството ще стане ясен след като президента връчи мандата за съставяне.
Преговорите между политическите сили вече излъчиха управленска програма, а сега предстои и сключване на коалиционно споразумение.
Още в началото на разоговорите помежду им ГЕРБ и ОП (Атака, ВМРО, НФСБ) постигнаха съгласие новото правителство отново да се оглавява от Бойко Борисов.
Кабинетът ще има четирима вицепремиери, чийто ресори все още се уточняват, стана ясно впоследствие. Очаква се сред тях да е и един от патриотичните лидери.
Вчера Радев проведе консултации с ОП, при които е оценил положително политическата им роля и се е съгласил с приоритетите на националистите, сред които демографската криза, битовата престъпност и спрявянето с чуждото влияние и бежанския поток към България.
Президентът се срещна и с парламентарно представените ДПС и "Воля". Разговорите с БСП и ГЕРБ ще приключат консултациите му преди връчването на мандата.
За ЦУМ-Гейт: Не мога да съм арбитър
Румен Радев потвърди, че в президентската институция е получен сигнал от Сашо Дончев за опит за влияние върху редакционната политика на неговия в. "Сега". Дончев твърди, че натискът се упражнява от главния прокурор Сотир Цацаров.
"Президентът не може да бъде арбитър в ситуация, в която и фактите са противоречиви", заяви Радев. Той уточни, че писмото до него е изпратено от Съюза на издателите в България. В него е била поискана среща с държавния глава.
„България не търси проблеми в Турция,
а напротив. Отношенията ни с Турция се основават на принципите на добсосъседство”, каза още президентът, който често адресира опитите за намеса на Анкара във вътрешните работи у нас.
Тази сутрин турският посланик Сюлейман Гьокче призова българкото политическо ръководство да спре враждебната реторика спрямо южната ни съседка.
Не България е страната, която дава съвети как и за кого да се гласува в Турция, заяви Радев.
Той допълни, че си е позволил да коментира вътрешния живот в Турция, единствено след като колегата му Реджеп Ердоган се изказал за състоянието на демокрацията и човешките права в България.
България държи да развива с Турция отношения в дух на добросъседство и сътрудничество, но страната ни няма да допусне влияние върху нашите вътрешни дела и това трябва да бъде категорично ясно, каза още президентът Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!