Б ългарското политическо ръководство трябва да промени начина на говорене за Турция в името на двустранните отношения. Това заяви в ефира на NOVA посланикът на южната ни съседка у нас Сюлейман Гьокче.
"Искам политическото ръководство да спре тази лудост, защото това не е градивно и не улеснява двустранните отношения. Не следвайте популисткия натиск", призова Гьокче.
ДАНС: Още един турски гражданин заплашва сигурността ни
Ердоган: Аз съм смъртен, не диктатор. Тръмп и Путин го поздравиха
"Всички твърдения, които чуваме, ми напомнят на едни мрачни изявления в "Работническо дело" - че Турция е враг, че Турция се намесва във вътрешните работи на България, че Турция представлява заплаха за националната сигурност. Всички политически коментатори, които оформят общественото мнение, говорят в тази посока с изключение на няколко разумни гласове", смята Гьокче.
"Турция не се намесва и не влияе на вътрешните работи на която и да е държава. Тези твърдения са необосновани и манипулативни", заяви посланикът.
Според дипломата, истинските проблеми на България остават извън словото на политиците.
Турция всъщност е гарант за националната ни сигурност
и "генерира благоденствие и мир за всички свои съседи", смята Гьокче.
"В момента сме домакин на 3,6 милиона бежанци. Колко има в България? Няколко хиляди. Защото Турция дава над 2 милиарда долара, за да ги държи при себе си", смята дипломатът.
"Ако говорим за националната сигурност, нека говорим за тероризъм. Вие нищо не знаете за тероризма и се надявам да не разберете. Ние имаме голям опит и страдание от тероризма в нашата държава - такъв от ДАЕШ, от ПКК", заяви Гьокче.
По темата той обвини българската държава, че до момента не се е съгласила да екстрадира в Турция нито един от живеещите у нас доказани членове на Кюрдската работническа партия (ПКК).
Изборният туризъм от Турция също се представя неясно и манипулативно,
смята посланикът.
"Как ще обясните, че най-големият брой гласове от български граждани в чужбина идва от Турция, но по политически причини секциите се намаляват. Тези хора са накарани насила да дойдат до тук. Все едно за кого гласуват", заяви Сюлейман Гьокче.
"Дискусията по отношение на националната идентичност е съвсем друга в постмодерния, глобален свят", отговори посланикът на въпрос дали турските изселници имат българско самосъзнание.
Според Гьокче, турската държава не подкрепя изрично партия ДОСТ на Лютви Местан, а политическите сили с "евроатлантическо лице".
Дипломатът заяви, че не знае дали лидерът на ДПС Ахмед Доган има конфликт с властта в Турция.
"Интелектуалният ми капацитет не позволява да разчитам между редовете на такъв философски трактат", коментира Гьокче отвореното писмо на почетния председател на ДПС от миналия месец.
Референдумът в Турция - оспорван, но честен
"Имахме важен референдум с голяма избирателна активност. Разликата в гласовете беше малка, което е нормално в големи гласувания, какъвто беше случая при Брекзит и други важни референдуми в Европа", заяви Гьокче.
По думите му, медиите в южната ни съседка са участвали активно в "пропагандната кампания" в месеца преди вота, на който мнозинството гласува за преминаване към президентска система на управление.
Турският посланик отрече да е имало манипулации по време на самия вот.
Международните наблюдатели и тези на опозицията бяха широко представени в секционните избирателни комисии и са подписали протоколите, е аргумента на Гьокче.
Той го повтори, докато гледаше кадри, на които предполагаемо се вижда как членове на секция в Турция подпечатват голям брой бюлетини в полза на президента Ердпгам.
От думите на Гьокче също стана ясно, че
южната ни съседка няма проблем със свободата на словото.
"Не е истина, че журналисти в Турция са репресирани. На никой не е повдигнато обвинение, защото се занимава с журналистика. Всеки, който се занимава с криминална дейност, доказана в съда, подлежи на преследване", смята Гьокче.
Посланикът е на мнение, че над 160 закрити медии през изминалата година са били маши на "терористичната организация" на Фетхуллах Гюлен, организирала опита за преврат срещу Ердоган.
"Не разбирам защо връщането на смъртното наказание в Турция интересува България", заяви дипломатът относно една от актуалните теми в южната ни съседка след референдума.
"Би било жалко ако Европа избута Турция настрани поради грешна политика и арогантност. Да наричаш един демократично избран политически лидер диктатор и авторитарен е пълна безмислица", смята още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!