О кончателна 10-годишна погасителна давност на задълженията към частни фирми предлагат депутати от ГЕРБ. Те са внесли предложения за промени в Гражденско-процесуалния кодекс, които ще бъдат разгледани в парламента.
Измененията биха засегнали около 600 000 семейства, които към момента имат над 10 годишни непогасени дългове към банки и други финансови институции. На практика 60% от просрочените потребителски кредити могат да се окажат опростени.
Големият проблем с ниските доходи в България
Бърз кредит - ако търговеца е анонимен, помисли пак
В момента давността на такива задължения е 5 години, но непосредствено преди изтичането им кредиторите могат да подновят търсенето за още 5. Дълговете са и наследствени.
"Вместо дългът да намалява, той расте и това може да продължава вечно", коментира евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев, който участва в обсъжданията в българското Народно събрание.
Опозицията от БСП подкрепя предложението,
но настоява за още мерки, с които длъжниците да бъдат защитени от неправомерни действия на кредиторите.
Предложените текстове увеличават възможностите за обжалване на действията на частните съдебни изпълнители. Те са съгласни с промените, но ако им се позволи да събират дълговете по-бързо.
Банките са съгласни с предложението.
"Ако за 10 години кредиторът не е събрал вземането си, то или той не е направил каквото трябва, или длъжникът няма какво да даде", заяви по време на парламентарна дискусия Ирина Марцева от Асоциацията на банките в България.
Против са колекторските фирми.
Гражданите "по-скоро биха се старали да заобиколят възможностите за изплащане на задълженията, за да заобиколят 10-годишния период", смята Атанас Каракашев от Асоциацията на колекторските агенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!