И стината е, че базата от която тръгва България е толкова ниска, че за да се почувства изравняване на доходите с тези в Западна Европа, заплатите в нашата страна ще трябва да се удвоят.
А това вече се случи през последното десетилетие. От 452 лв. в края на 2007 г. средната брутна заплата в България през декември 2016 г. достигна 1012 лв., по данни на НСИ.
За първи път средната заплата в България мина 1000 лв.
Работодатели издевателстват над работниците у нас
Минималната работна заплата става 460 лв.
Нетният трудов доход на българина обаче остава само около една трета от средния за Европейския съюз.
Ниските доходи имат огромна икономическа и социална цена. Над милион и половина българи или 22% от населението живеят по линията на бедност. Близо половината от българските граждани са в риск от бедност или социално изключване, по данни на Европейската комисия.
Разходите за социална защита формират около половината от държавния бюджет или над 16 млрд. лв. през 2017 г.
Ниските доходи задълбочават и демографската криза. От една страна те повишават несигурността на домакинствата за това дали могат да отгледат дете. От друга са основна причина за емиграцията. Според икономическата теория, за да спрат българите да бягат към Европа по икономически причини, доходите в България трябва да са поне на ниво 60% от средните за ЕС.
За бизнеса ниските заплати също носят повече вреди, отколкото ползи. Те потискат потреблението в страната. Вътрешният пазар е малък и за компаниите е много по-трудно да се развиват на него.
Разходите за труд в България са най-ниските в ЕС. А това е стимул за трудоемките производства. В същото време ниските разходи за труд ограничават иновациите и въобще производствата, свързани с повече инвестиции и технологии.
Така икономиката разчита в голяма степен на чуждите пазари и компании, за да създава добавена стойност и да расте. Българските предприятия трябва да се интегрират в чуждестранни производствени вериги, защото нямат достатъчно средства и стимули, за да създават собствено ноу-хау. Съответно голяма част от генерираните приходи просто преминават през България.
Ето как ниските разходи за труд забавят ръста на производителността на труда. А според Световната банка с настоящата скорост на увеличение на производителността ще трябват още между 20 и 30 години, за да достигне България средните нива на доходи и жизнен стандарт в ЕС в момента.
Може ли страната ни да се измъкне от този капан? Отговорът и още икономически и финансови новини можете да прочетете в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!