Т емпът на икономиката на България е на път да достигне най-високата си точка през следващата година, когато реалният растеж на брутния вътрешен продукт ще доближи 4%. Това прогнозира главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов на тазгодишното издание на форума „Шумът на парите”. Той е един от българските специалисти, чиито прогнози наистина се сбъдват през последните десет години.
Големият проблем с ниските доходи у нас
Неудобната истина за доходите у нас
Прогноза: България сред най-бързите икономики в ЕС
Според него с ускоряването на икономиката и лихвите по новите кредити ще започнат да растат, от сегашните им нива между 3,5 и 4%.
Тогава, когато този процес на увеличаване завърши, цените на кредитите останат поносими и това е важното за хората. Защото, ако теглите 15-годишен кредит, за вас не е важно да знаете само лихвите днес, а какви ще са през следващите 15 години, подчерта Павлов.
По думите му е нужно да се вгледаме внимателно в уроците от собствената ни стопанска история.
Отчетеният растеж от 3,4% на годишна база през първото тримесечие сочи, че икономиката отбеляза силен старт на годината, въпреки увеличената несигурност предизвикана от предсрочните парламентарни избори през март.
Очакванията на бизнеса и домакинствата за април и май са близо до най-високите стойности наблюдавани след 2008 г. и сочат, че икономическата активност е на път да се ускори през второто тримесечие.
Ускоряването на растежа през втората половина на годината ще получи подкрепа и от туризма, който след много силните резултати от миналата година е на път да отчете нов сериозен ръст, ако се съди от предварителните продажби до момента.
Инфраструктурното строителство също ще подкрепи растежа на БВП, тъй като забавянето на проектите финансирани със средства от ЕС постепенно се преодолява.
Свободното фискално пространство, което може да се използва за увеличаване разходите на публичния сектор с цел ускоряване на растежа, на практика нарасна допълнително от началото на годината, тъй като реалният растеж и инфлацията се оказаха по-високи от заложените в бюджета и ще способстват за преизпълнение на заложените в бюджета приходи от данъци и такси.
Всичко това създава благоприятна възможност архитектите на стопанската политика да насочат цялото си внимание и ресурси към факторите ограничаващи икономиката да разкрие пълния си потенциал и какво е нужно, за да се запази и дори ускори икономическия растеж спрямо вече достигнатите нива, смята Кристофор Павлов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!