Д нес по случай 1 май служебният министър на труда и социалната политика Гълъб Донев се похвали, че средната заплата в България се е увеличила със 123% от 431 лв. на 962 лв. в периода 2007-2016 г.
Това стана на конференция „Заплащане на труда и защита на правата на работното място“, организирана от КНСБ.
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
Каква е разликата в заплатите в България
Големият проблем с ниските доходи в България
Всъщност данните на НСИ показват, че през декември показателят е надхвърлил 1000 лв. за първи след девалвирането на българската валута през 2007 г.
Това звучи чудесно, ако подробностите не показваха една малко по-различна картина. Реално, ако изключим София, Пловдив, Варна и Бургас, заплатите в останалите области на страната са в пъти по-ниски. Столицата генерира над една четвърт от доходите на цялото население на страната и близо 40% от брутния вътрешен продукт.
Най-упражняваната професия в България е търговията и ремонтът на автомобили и мотоциклети, като в този сектор са заети близо 400 хил. души. Тук средната заплата през декември достига 946 лв.
Средни заплати над 1000 лв. получават заетите в държавното управление и държавното обществено осигуряване, в образованието и в здравеопазването. Но дори и в тези, доминирани от държавата сектори, неравенството на доходите е огромно. В тях работят около 450 хил. българи.
В ИТ сектора средната заплата е над 2000 лв. и близо 1800 лв. във финансовите и застрахователни дейности. В двата отрасъла работят общо около 140 хил. души.
Заетите във всички изброени по-горе сектори на икономиката са съсредоточени най-вече в големите градове на страната и основно в столицата София.
Извън тези градове и отрасли заплатите рязко намаляват. А трудовите доходи на около милион българи са близки до минималната работна заплата от 460 лв.
По данни на КНСБ около 70 на сто от трудещите се в България вземат под средната за страната заплата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!