„Премахването на валутния борд би било огромна грешка”, коментира проф. Стив Ханке пред Bloomberg TV.
„Валутният борд най-просто казано позволява на някой да емитира собствена валута, която в действителност е клонинг на друга - котва. Първоначално, през 1997 г., валутата котва беше дойче марката. Левът беше клонинг на дойче марката и в последствие еврото пое ролята на валута – котва. Сега левът е просто клонинг на еврото”, посочи Ханке.
ЕК: България има прекомерни икономически дисбаланси
Меркел има идея, която ще разбие Европа
Какво ще поскъпне, ако въведем еврото
По думите му системата на валутния борд води до много по-голяма фискална дисциплина.
„Ето какво валутният борд успя да направи в България – уби хиперинфлацията през 1997 г. и помогна на страната да мине през кризата с руската рубла от 1998 г., голямата рецесия от 2009 г. и дори в кризата с КТБ системата показваше устойчивост”, подчерта Ханке.
Според него България има едни от най-добрите фискални показатели в света. „Системата работи перфектно, точно както е замислено”.
По думите на Ханке валутният борд дава на България много престиж, уникално преимущество и паричен суверенитет.
„Вие имате паричен суверенитет, защото не сте част от някакъв клуб. Имате своя собствена система и ако не харесвате валутата, за която сте обвързани, можете да я смените”, поясни Ханке.
„Валутният борд дава на България голям престиж, защото е единствената сфера на действие на държавата, която не е корумпирана”, подчерта икономистът.
Освен това, „суверенитетът на България е поддържан от валутния борд. Ако последвате съвета на Иван Костов и той бъде премахнат, това означава, че страната се отказва от паричния си суверенитет, което е погрешният път, по който можете да поемете, на фона на настоящата политическа обстановка”, смята Ханке.
France's welfare state has killed "Frenchness" and given into the likes of Marine Le Pen. #France https://t.co/iFsd0gTci4
— Prof. Steve Hanke (@steve_hanke) 5 март 2017 г.
По думите му никой не знае какво ще се случи с еврозоната, особено след изборите във Франция.
„Възможно е да станем свидетели на още вълнения, подобни на „Брекзит”, но за излизане от еврозоната”, предупреди проф. Стив Ханке.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!