Б ългария изпитва прекомерни икономически дисбаланси. Пропуски във финансовия сектор са съчетани с висока корпоративна задлъжнялост в условията на непълна корекция на пазара на труда, смята Европейската комисия.
За първи път средната заплата в България мина 1000 лв.
Кой лъже за държавния дълг на България
Нетните чуждестранни пасиви – разликата между брутните активи и пасиви на финансовия сектор, са паднали на фона на излишък по текущата сметка.
Банковият сектор е стабилизиран, но проблемите, наследени от миналото, свързани с слабо управление и надзор, все още не са напълно разрешени.
Властите завършиха прегледа и стрес-тестове за качество на активите в банковия сектор, както и на баланса на пенсионните фондове и застрахователните компании. Обявени са мерки по отношение на проблемните дружества, но все още не са приложени на практика.
Намаляването на задлъжнялостта на корпоративния сектор продължава, но с бавни темпове, оставяйки много задлъжнели частни фирми и високи нива на необслужваните кредити.
Условията на пазара на труда се подобряват, но равнищата на заетост са ниски, дългосрочната безработица е висока и има структурни проблеми.
Наистина са предприети някакви политически действия за отстраняване на основните източници на дисбаланси, но е необходимо да се свърши още много по отношение на оставащите уязвимости във финансовия сектор, включително банковия и небанковия надзор, както и слабостите в регулациите за несъстоятелност.
Освен към България, остри критики в публикувания днес доклад за напредъка по икономическите и социални приоритети, има и към Франция, Хърватска, Италия, Португалия и Кипър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!