Костов: Да скъсаме с валутния борд
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б ългария трябва да излезе от валутния борд, независимо от това дали ще влезе в еврозоната или не, коментира бившият премиер Иван Костов пред БНР.

Според него паричният съвет е временна мярка, която спира БНБ да води цялостна монетарна политика и да стимулира кредитирането.

ЕК: България има прекомерни икономически дисбаланси

Меркел има идея, която ще разбие Европа

„Ако намаляват шансовете да влезе в еврозоната, България задължително трябва да излезе от валутния борд. Ако ще се разпада еврозоната, пак трябва да излезе, защото страната трябва да разполага със своите суверенни права да емитира собствената си валута съобразно собствената си преценка”, смята Костов.

Преди дни служебният премиер Огнян Герджиков обяви, че служебното правителство може да подаде молба до Европейската комисия за влизане в еврозоната, така както правителството на Стефан Софиянски е подало молбата за членството в НАТО.

Според бившият зам.-финансов министър и настоящ независим кандидат за депутат в 23 МИР Георги Кадиев обаче няма да влезем така лесно в еврозоната.

„Маастрихтските критерии – инфлация, бюджетен дефицит и държавен дълг, както и лихвени равнища, ги изпълняваме към момента. Не отговаряме на условието за валутна стабилност, което изисква поне две години да сме били в ERMII (механизъм за мониторинг на стабилността на валутите на кандидатите за еврозоната),” счита Кадиев.

По думите му, „за да се кандидатства за ERMII, страната трябва да получи неофициалното одобрение от европейските институции. Мисля, че такова няма и няма и да има скоро, съдейки по конвергентния доклад на Европейската централна банка от миналата година”.

„Докладът оценява готовността на всяка страна-членка извън еврозоната да приеме еврото. За България, оценката е като цяло отрицателна, въпреки че всички номинални критерии са изпълнени. ЕЦБ счита, че някои от тях – инфлацията например, не са изпълнени по устойчив начин, т.е. не е налице реална конвергенция все още. Според Европейската комсия, в България също са налице т.нар. значителни икономически дисбаланси, което също е фактор против да ни одобрят за ERM II. Стабилността на банковата система още не е доказана, според ЕЦБ”, подчертава Кадиев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 3 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Путин изразходва на фронта животите на около 30 000 военнослужещи всеки месец

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 5 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 6 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 6 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 6 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 6 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

България Преди 6 часа

Според Таков, решението днес минава през диалог с държавата

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Свят Преди 6 часа

Откакто пристигна в испанската столица Килиан Мбапе има 70 гола в 81 мача

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

България Преди 6 часа

Сред задържаните е и оперативният полицай Юлиян Бързашки, както и разследващата служителка на МВР Луковит Милена Ботева

Русия забрани „Дойче веле”

Русия забрани „Дойче веле”

Свят Преди 6 часа

Телевизионният оператор вече беше обявен за „чуждестранен агент“

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

България Преди 7 часа

СГП, МВР и ДАНС удариха организирана престъпна група за изпиране на пари от трафик на наркотици

<p>ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Тръмп</p>

ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Доналд Тръмп

Свят Преди 7 часа

Медията се извини на Тръмп през ноември, но отхвърли исканията му за обезщетение и не се съгласи, че има „основание за иск за клевета“.