О тмяната на минималната работна заплата от 460 лева е грешка на втория кабинет Бойко Борисов. Това призна финансовият министър Владислав Горанов пред "Здравей, България" по NOVA.
Вчера Върховният административен съд отмени постановлението на Министерски съвет от януари тази година, с което се определя нов размер на минимална работна заплата за 2017 г. - 460 лева - тя бе вдигната с 40 лева от началото на годината.
Решението е в полза на работодателските организации. В същото време, държавата, в тон с исканията на синдикатите, иска увеличение на минималната работна заплата на 510 лева от догодина. Нарастване над 600 лева през 2020 г. също е част от средносрочните бюджетни планове на новото правителство на Бойко Борисов.
Неудобната истина за доходите в България
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
„Това е един пропуск на кабинета „Борисов" 2. Тогава вече бяхме подали оставка, не знаехме колко време още ще стоим, дали ще има служебно правителство на президента Росен Плевнелиев, дали ще има служебно правителство на президента Румен Радев. Това е пропуск на колегите от социалното министерство. От бързане да се реализира поетия ангажимент със Закона за държавния бюджет, се е допуснала процедурна неточност и постановлението не е съгласувано с Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това е основанието на съда да отмени постановлението”, обясни Горанов.
За храна харчим 346 лв., а за цигари и алкохол - 50 лв.
Къде взимат заплата от 2347 лв. у нас
Еднакви минимални заплати в ЕС - възможно ли е
Големият проблем с ниските доходи у нас
„Ние ще се опитаме да убедим съда, че
минималната работна заплата трябва да остане 460 лева.
Ако не успеем, ще препотвърдим това с акт на правителството, спазвайки всички процедури”, съобщи той.
Той коментира и исканията на бизнеса държавата да не определя минималната работна заплата, а тя да се формира чрез договаряне между бизнеса и синдикатите.
„Трябва да има минимална работна заплата”, коментира Горанов.
„Ако разчитаме само пазарът да определи възнаграждението е много
възможно да напредваме с много бавни темпове.
Минималната работна заплата е единственият инструмент на правителството да регулира и да притиска пазара на труда”, подчерта Горанов.
„Още в дебатите с колегите от Обединените патриоти, имах коментар, че вероятно резервите не са достатъчни, за да може съществено да се осъвременят пенсиите, но със сигурност можем да заявим, че трябва да има реформа на експертизата на дееспособността и всичко спестено от това ще остане отново в социалната система”, коментира още Горанов.
„Ако се ограничи злоупотребата с инвалидност и с временна неработоспособност, стотици милиони ще останат свободни в социалната система за хора, които действително се нуждаят”, уточни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!