Б ългарският президент Румен Радев заяви, че страната ни разчита на „ по-голяма предсказуемост и ангажираност на всички държави от ЕС“ в случай на рязко нарастване на мигрантската вълна. Освен това той разчита на подкрепа от другите страни за по-скорошното ни членство в Шенген, за подкрепа в реадмисията на нелегалните мигранти на наша територия.
Ген. Радев заяви всичко това на съвместна пресконференция с германския президент Йоахим Гаук в Двореца „Белвю“ в Берлин.
Вижте срещата на двамата президенти заедно с първите дами в нашата галерия
Българският държавен глава отбеляза, че сме изпълнили всички технически изисквания за членството в Шенген и сме доказали, че защитаваме външните граници на Европа по критериите на Шенген.
„Това, че отделни държави още не приемат България за готов член на Шенген означава, че тези технически критерии започват да се комплицират с политически
и други критерии“, каза президентът.
"Фейсбук" за Радев и Спартан-а: Добре, че не е танкист
Той коментира, че няма как България ефективно да защитава тези граници, ако няма достъп до визовата информационна система, до шенгенската информационна система и допълни, че липсата на достъп до тези системи повишава риска за всички европейски граждани.
„Разчитаме на още по-голяма европейска солидарност, не само с помощ като хора, техника и ресурси, но и като дългосрочно оперативно планиране за справяне с мигрантската криза“, посочи Радев. Той подчерта, че България полага всички усилия на своята външна граница да защити всички европейски граждани и носи своята част от солидарността.
По думите му
Европа трябва да има механизми за бързи и гъвкави решения.
Силата на Европа трябва да бъде не в потушаването на кризи, а в тяхното предвиждане и неутрализиране, коментира българският държавен глава и посочи, че силата на съюза е в солидарността.
Румен Радев призова НАТО за диалог с Русия
Радев: Очаквам още по-голяма помощ от ЕС
Румен Радев отбеляза, че неслучайно първото му посещение е в Германия и това е знак за изключителното значение на отношенията между двете страни и допълни, че Германия е наш стратегически икономически и инвестиционен партньор. Той отбеляза, че сътрудничеството между двете страни няма да се ограничава в сферите на сигурността и бизнеса, а и в науката, образованието и културния обмен.
Федералният президен
Йоахим Гаук от своя страна посочи, че е важно да се отчете колко активно България се ангажира в защитата на европейската външна граница.
„Европа през следващите месеци и години ще трябва да се ориентира по нов начин“, коментира той.“ Трябва да се изясни на колкото може повече хора колко удачен е европейският проект, колко благоприятен е“, подчерта президентът Гаук.
Гаук отбеляза, че в Германия и Европа се интересуват и от вътрешнополитическото предизвикателство, което България трябва да преодолее – борбата с корупцията. „Знаем, че от дълго време се работи и се надяваме скоро да има резултат“, посочи президентът Гаук.
В рамките на посещението си българският президент ще открие икономически форум, а по-късно ще разговаря с негово високопреосвещенство Антоний – Западно и Средноевропейски митрополит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!