Е вропейската комисия разбира и приема желанието на България сама да определи кога да бъде направен изборът за определянето на нов български комисар.
Западен дипломат: Радев е 100% про-НАТО
Чужди медии говорят за "приятелството" на Радев с Русия
Това стана ясно на съвместен брифинг на българския държавен глава Румен Радев и президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
„Пред нас има различни опции. Или служебното правителство да назначи този комисар с всички последствия върху изборната кампания, или да изчакаме и вече избраното ново правителство да вземе това решение. Благодаря на господин Юнкер за проявеното пълно разбиране и готовност да се изчака“, заяви президентът Радев.
„Напълно разбирам желанието на България да вземе решение да предложи своя представител в Европейската комисия, след провеждането на следващите парламентарни избори“, заяви Жан-Клод Юнкер. Не сме обсъждали конкретни имена, единственото ми предложение беше за този пост да бъде номинирана жена, добави Юнкер.
Преди това българският президент Румен Радев се срещна с председателя на Европейския съвет Доналд Туск в Брюксел. „Поставихме сигурността на нашата външна граница във всички аспекти. Имаме пълното разбиране за проблемите. Очаквам още по-голяма помощ”, от Европейския съюз. Това заяви българският президент Румен Радев след срещата.
„Поставих ясно редица важни за България въпроси, получих пълно разбиране от г-н Туск. Ще продължаваме да работим по тяхната реализация. България има своите много важни теми, на първо място това е сигурността, мигрантската криза, без сигурност няма инвестиции, няма икономическо развитие”, коментира Радев.
„Ние трябва да бъдем сигурни, че нашата граница ще бъде защитена достатъчно добре”, отбеляза президентът, като добави, че са необходими още усилия. „Погледнете нашите полицаи в какво оборудване са, погледнете и хората от Фронтекс - разликата е огромна”, заяви Радев, като добави, че условията трябва да се изравнят.
Туск е обещал по-голяма подкрепа за охраната на границата на България с Турция. Той дори е поискал от българския президент при следваща среща да представи конкретни предложения, каза Радев.
В разговора е станало дума и да бъде ускорено решаването на проблемите за реадмисия на имигранти. Също така двамата говорили за това, че ревизията на Дъблинското споразумение не трябва да превръща държавите в периферията на ЕС в буферни зони.
„В бъдеще ще започнем работа по иницииране на едно оперативно планиране, за да може в случай на рязко повишаване на мигрантския натиск към България да имаме един работен план”, подчерта Радев.
Той е изразил и очакването на страната ни планът „Юнкер” да има географска и секторна насоченост и да бъде приложен така, че да дава възможност на държави като България да участват по-пълноценно в предлаганите мерки за икономически растеж.
Според него по-добре е редовно правителство да излъчи български еврокомисар след оттегляне на Кристалина Георгиева, но при нужда това може да направи и служебният кабинет.
„Вие как мислите, кое е по-добре - служебното правителство ли да излъчи еврокомисар по време на една много остра предизборна кампания или това да бъде ангажимент на следващото правителство”, попита Радев.
В делегацията на президента са служебният вицепремиер по вътрешен ред и сигурност и служебен министър на отбраната Стефан Янев, служебният вицепремиер по подготовката на българското председателство на Съвета на ЕС-2018 Деница Златева и служебният министър на външните работи Ради Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!