П равителството на Полша никога няма да се съгласи страните в ЕС да бъдат заставяни да приемат бежанци, заяви полският премиер Беата Шидло.
„Няма съгласие на полското правителство да се налагат принудително някакви квоти и страните членки да бъдат заставяни да приемат бежанци“, каза тя и подчерта, че това е позиция не само на Полша, но и на други държави от Европейския съюз. „В Полша сега няма възможност да се приемат бежанци“, каза Шидло. Тя същевременно посочи, че страната й активно участва в оказването на хуманитарна помощ и възнамерява да разшири участието си в такива проекти.
ЕС е дал убежище на два пъти повече мигранти през 2016
Германия забранява бурките за държавни служители
Меркел със съвет към бежанците - идете на село
Полското правителство е готово да понесе наказание от ЕС за отказа си от приемане на бежанци, но няма да се съгласи с процедурите по прием на имигранти. Това пък заяви полският външен министър Мариуш Блашчак в интервю за полското радио MVD.
По думите му за Полша „със сигурност ще бъде по-лошо“ да приеме бежанци, отколкото да изтърпи последствията от отказа си да го направи.
„Помним какво се случи в Западна Европа, помним терористичните актове. Помним, че всичко започна с относително малобройни мюсюлмански групи, които сега са многочислени“, посочи Блашчак.
Така той коментира изказването във вторник на еврокомисаря по имиграцията Димитрис Аврамопулос, който предупреди, че Европейската комисия ще започне процедура срещу Полша и Унгария, ако до края на юни двете държави-членки не изпълнят своите ангажименти по приемането на бежанци в рамките на договорените квоти.
Според Блашчак принудителното преселение на бежанци само задълбочава кризата.
„Ако трафикантите на хора чуят, че тези, които превозват в Европа, намират убежище в други държави, то те още повече ще разширят своята престъпна дейност. А това води след себе си до риск за живота и здравето на хората, които се опитват да стигнат до Европа“, заяви министърът.
Кшиштоф Щерски, ръководителят на кабинета на полския президент, пък заяви, че правителството на Полша не е задължено да изпълнява ангажименти, които „безотговорно и в противоречие с интересите на страната“ е взела предишната власт.
Преди близо две години в рамките на европейската програма за разселване на бежанците в ЕС Полша се ангажира да приеме на своя територия 7000 души. След идването на власт на „Закон и справедливост“ - дясната партия на Ярослав Качински, Варшава обаче промени позицията си и заяви, че няма да вземе участие в квотното разпределение на имигранти.
It cannot be that while majority of Member States make efforts on #relocation, others continue to show no solidarity https://t.co/qb9KqYSfhe
— DimitrisAvramopoulos (@Avramopoulos) May 16, 2017
За сравнение България досега е приела 29 имигранти по квотите на ЕС, при поето задължение да подслони 1302 души. Това показват последните данни, представени днес от Европейската комисия. Пристигналите у нас по квотите имигранти са дошли от Гърция. От тази страна са били подадени 530 молби за разселване в България, а нашата страна е поела обещанието да приеме 831 души.
От Италия са подадени 140 молби и е поето обещание за приемането на 471 души. Няма данни у нас да са пристигнали имигранти от Италия, нито сирийски бежанци от Турция досега. България се е съгласила да вземе от Турция 50 сирийци.
България и Словакия следва да проявят повече гъвкавост по отношение на своите предпочитания и да започнат да приемат имигранти от Италия възможно най-скоро, посочиха от Европейската комисия.
Унгария, Полша и Австрия остават единствените държави в ЕС, които досега не взели нито един имигрант по квотите, а Чехия не е участвала в разпределението повече от година.
От Турция досега в ЕС са били приети 16 163 сирийци, като това се равнява на над две трети от договорения брой по споразумението с Анкара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!