Б ундестагът – долната камара на германския парламент – одобри законопроект, забраняващ на държавните служители, съдиите и войниците да носят на работа покривала, които изцяло забулват лицето, предадоха агенциите Ройтерс и ДПА.
Законопроектът също така изисква жените да показват лицата си, когато е необходимо да бъде установена тяхната самоличност.
Заклеймяването на бурките не поставя под въпрос свободата
С бурка вече само вкъщи и в храма
През декември германската канцлерка Ангела Меркел призова за забрана на скриващите цялото лице мюсюлмански покривала, „доколкото е възможно от правна гледна точка“.
Germany set for partial burka ban as MPs approve new legislation following Angela Merkel plea https://t.co/UkhfYIzL2i pic.twitter.com/pxz2cnrjOS
— Daily Express (@Daily_Express) April 28, 2017
Правителството каза в изявление, придружаващо законопроекта, че „покриването на лицето по религиозни или идеологически причини противоречи на неутралността, която се изисква от държавните служители“.
Над един милион мигранти, много от които мюсюлмани от Близкия изток, пристигнаха в Германия през последните две години, а
в страната има широко разпространена тревога от липсата на интеграция.
Ужас в Германия! Все повече изнасилвания от мигранти
Законопроектът трябва да бъде одобрен и от горната камара – Бундесрата, за да се превърне в закон. Ако това стане, Германия ще бъде петата европейска държава, която забранява изцяло или частично носенето на бурка и никаб, след Франция, Белгия, Холандия и България. Австрия и Норвегия също са на път да приемат такава забрана.
Министърът на вътрешните работи на Германия Томас де Мезиер заяви, че решението за забрана на покривала, които изцяло скриват лицето, показва всъщност колко толерантна е Германия към другите култури, информира Би Би Си (BBC).
Десните партии в страната искат родината им да подражава на Франция,
където има пълна забрана за носене на бурки на обществени места от 2011 г. През февруари щатът Бавария обяви плановете си за пълна забрана на носене на бурки за хората на държавна работа, в училища, университети и по време на шофиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!