Ж енска акула, разделена от години от партньора си, започна да се възпроизвежда сама, съобщи Ню сайънтист, като това е първият описан случай на акула, която първоначално се възпроизвежда с помощта на партньор, а впоследствие - сама, пише в. "Гардиън".
Зебровата акула Леони среща партньора си в аквариума на австралийския град Таунсвил през 1999 г. Те създават повече от 20 деца, преди мъжкият да бъде преместен в друг резервоар през 2012 г.
Оттогава Леони не е имала контакти с мъжки акули.
В началото на 2016 г. обаче тя очарова гледачите си с три бебета, а биолози от университета на Куинсланд в Бризбейн започнаха да търсят отговор на загадката.
Вижте най-странните животни на света в нашата галерия
Едната възможност беше Леони да е запазила сперма на бившия си партньор и с нея да е оплодила яйцеклетките си. Генетични изследвания обаче показаха, че бебетата имат само ДНК от майка си. Това доказа, че Леони се е възпроизвела асексуално.
Някои гръбначни могат да се възпроизвеждат безполово, макар и обикновено да им е необходим партньор.
Сред тях са някои акули, пуйки, комодски варани, змии.
Научете повече за непорочното зачатие в природата тук
Повечето описани подобни случаи са за женски, които никога не са имали партньори.
Известни са само два случая женски животни да преминат от полово към безполово възпроизвеждане - на орлов скат и на боа удушвач.
При акулите вътрешното оплождане е възможно благодарение на т. нар. полярно тяло до яйцеклетките, което съдържа и женския генетичен материал. Кръстосването е изключително близкородствено и не е стратегия за оцеляване на вида.
Понякога обаче се налага, когато мъжките са прекалено дефицитни.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!